rynek-pozyczek-online-w-dobie-covid-19

Trudna jak nigdy sytuacja epidemiczna wywarła znaczący wpływ na nasze życie. Wszelkiego rodzaju obostrzeniami, spadkami zysków, mikro-kryzysami dotknięte zostały niemalże wszystkie funkcjonujące podmioty gospodarcze. Reperkusje niecodziennych uwarunkowań nie ominęły również branży pożyczek pozabankowych, czy placówek udzielających kredytów bankowych. Osoby najbardziej dotknięte pandemią, jak nigdy wcześniej, potrzebują teraz dużego wsparcia finansowego. Cele uzyskania zastrzyku gotówki mogą posiadać różnorodne podłoże: poprawa bytu rodziny, spłacenie innych długów, usprawnienie działania własnego przedsiębiorstwa. Czy w dzisiejszych czasach pożyczka przez internet na konto na dobrych warunkach jest jeszcze możliwa?

Czym charakteryzują się pożyczki pozabankowe w dobie pandemii koronawirusa?

Pożyczki pozabankowe to nic innego jak zastrzyki finansowe, udzielane przez niezależne od banków podmioty. Łatwość i szybkość wsparcia finansowego sprawia, że jest to chętnie wybierana forma pożyczenia pieniędzy przez konsumentów. Wśród obecnie funkcjonujących pożyczek pozabankowych wyróżnia się przynajmniej kilkanaście ich rodzajów. Najistoniejszymi formami wsparcia są m.in. pożyczka na dowód, pożyczka na raty czy szybki kredyt online. Minimum formalności działa na korzyść osoby potrzebującej zastrzyku finansowego. Istnieją bowiem pożyczki online w 15 minut, dzięki którym możliwe jest błyskawiczne uzyskanie finansowego wsparcia w trudnej sytuacji życiowej. Czy jednak w czasach pandemii szybka pożyczka online dalej może być uzyskana w tak prosty i szybki sposób? Co zmieniło się przez ostatni rok i jakie zmiany weszły w życie, w kontekście udzielania klientom pożyczek pozabankowych?

Znaczące zmiany w przepisach. Pożyczka przez internet na konto już nie na takich samych warunkach

Początkowo uchwalane akty prawne miały nieco usprawnić uzyskiwanie pożyczek pozabankowych. W ubiegłym roku obniżono bowiem stopy procentowe, uchwalono również tarczę dla przedsiębiorców. Te działania przyniosły jednakże krótkotrwałą poprawę sytuacji. Pożyczka na raty w obecnych okolicznościach jest trudniejsza do zdobycia, niż byłoby to jeszcze dwa czy trzy lata temu. Powodem takiej sytuacji jest zaostrzenie wymagań do jej uzyskania. Co to, dla nas konsumentów, oznacza w praktyce? Podmioty gospodarcze zajmujące się udzielaniem np. pożyczki online w 15 minut, zostały zmuszone do zmiany zasad przydzielania zastrzyku finansowego. Zwiększająca się stopa bezrobocia, upadek wielu przedsiębiorstw oraz masowe zwolnienia bezpośrednio wpłynęły na rentowność spłaty zobowiązań przez konsumentów. Coraz większa liczba osób zaczęła unikać spłaty pożyczek, co było związane trudniejszą sytuacją materialną. W pierwszej kolejności osoby, które posiadały znaczące zobowiązania finansowe, zaczęły skupiać się na zapewnieniu własnego bytu, a nie na spłacaniu pożyczek. Przełożyło się to spadek odsetka osób spłacającego tego typu zobowiązania krótko- i długoterminowe. Pożyczkodawcy zwiększyli zatem wymogi, które należy spełnić, aby uzyskać m.in. szybki kredyt online czy pożyczkę na konto. Niestety, te zmiany nieco utrudniły i skomplikowały cały proces. Nie oznacza to jednak, że ubieganie się o pożyczkę jest bezcelowe: wręcz przeciwnie. Cały czas znacznie łatwiej jest uzyskać pożyczkę pozabankową, niż tradycyjny kredyt udzielany przez bank.

Mniejsza kwota, ale taniej. Szybka pożyczka online – co warto wiedzieć?

Najistotniejszą zmianą jest znaczna redukcja maksymalnej kwoty, jaką można obecnie pożyczyć. Podmioty pozabankowe w ten sposób zabezpieczają się przed niefrasobliwymi klientami, zaniechującymi spłaty swoich zobowiązań. W większości przypadków ostateczna kwota pożyczki online nie może być wyższa, niż połowa dochodu konsumenta, potwierdzonego wiarygodnymi dokumentami. W przypadku wsparcia rozłożonego ratalnie (pożyczka na raty), kwota pojedynczego, miesięcznego zobowiązania nie może przekraczać 30% dochodu konsumenta. Obecne uwarunkowania sprawiły, że pożyczki pozabankowe są udzielane nieco rzadziej. Spowodowane jest to wyższym odsetkiem odmów, wystosowywanych do konsumentów nie spełniających podstawowych założeń. Dobrym aspektem całej sytuacji są jednak koszty samej pożyczki: niższe RRSO, mniejsza koszty udzielenia oraz redukcja pomniejszych płatności sprawia, że szybka pożyczka online jest w ogólnym rozrachunku tańsza, niż kiedyś. Znaczące zmiany dotknęły także sektor bankowy, udzielający kredytów. Wciąż jednak pożyczka przez internet na konto od podmiotu pozabankowego jest łatwiejsza do uzyskania, niż kredyt bankowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj