bez prawa jazdy

Od dziś 5 grudnia można jeździć nie posiadając przy sobie prawa jazdy. Długo wyczekiwana przez kierowców aktualizacja prawa właśnie weszła w życie. Od jakiegoś czasu możliwa jest jazda bez dowodu rejestracyjnego, czy też posiadania policy OC. Oczywiście nie jest wymagane papierowe potwierdzenie jej zawarcia, a samo ubezpieczenie powinno być ważne. Jazda bez prawa jazdy to kolejne udogodnienie dla polskich kierowców.

Niegdyś dokument papierowy, a dziś aplikacja mObywatel. Aplikacja jest dostępna na telefony komórkowe praktycznie z każdym systemem operacyjnym. Wystarczy ją zainstalować i potwierdzić swoją tożsamość, np. poprzez profil zaufany lub bakowość elektroniczną. W aplikacji oprócz prawa jazdy znajdziecie też dowód osobisty, czyli tzw. mTożsamość. Obecne są  legitymacja studencka i szkolna, mPojazd, czyli dane Waszych pojazdów. Z pewnością przydatna będzie również opcja mRecepta. Przypominamy, że recepty elektroniczne są obowiązkowe od początku tego roku.

Z pewnością posiadanie przy sobie papierowego prawa jazdy nie jest wykroczeniem. Można je ze sobą wozić. Jeśli ktoś nie ma telefonu komórkowego w co nie wierzymy, lub z jakichś powodów nie chce instalować dodatkowej aplikacji to istnieje inna możliwość. Zachęcamy wszystkich kierowców do sprawdzenia swoich danych na stronie gov.pl w zakładce „Sprawdź dane kierowcy”. Upewniamy się w ten sposób, że nie ma tam błędów, literówek, etc. Jest to bardzo istotne podczas kontroli drogowej.

Co jeśli zauważymy jakiekolwiek błędy w naszych danych? na stronach rządowych jest dostępny stosowny formularz za pomocą którego można zgłosić swoje uwagi. Sama aplikacja również posiada funkcjonalność zgłaszania niepoprawnych danych.

Podsumowanie

Warto również sprawdzić ważność prawa jazdy. W ten oto sposób możemy nie wozić ze sobą papierowego dokumentu i nie mieć aplikacji mObywatel. Podczas kontroli drogowej policjanci sprawdzą nasze dane w systemie elektronicznym i nic złego się nie wydarzy. Policja ma odstęp do większości rejestrów i danych obywateli. 

Jak widać istnieje wiele możliwości, a samo zniesienie obowiązku posiadania przy sobie papierowej wersji dokumentów jest dość wygodne. Przypominamy, że mnożna jeździć bez prawa jazdy, ale już dowód osobisty w niektórych przypadkach jest konieczny. Sama aplikacja nie załatwi wszystkiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj