uprawiaj-poinsecje-na-nastepne-swieta
Prawdziwy ogrodnik czerpie satysfakcję z umiejętności pielęgnowania roślin na każdym etapie ich wzrostu, aby ich ostateczna chwała kwitnienia. Jednak największe emocje przeżywają ci, którym udało się wydobyć kwiat z jednej z roślin uważanych za trudne dla przeciętnego ogrodnika. Taką rośliną jest poinsecja

(Euphorbia pulcherrima). Właściwie nie jest trudno go uprawiać, chociaż może być temperamentny.

Jest jedna cecha tego tradycyjnego kwiatu bożonarodzeniowego, która odróżnia go od wielu innych świątecznych kwiatów. Dwa najważniejsze czynniki decydujące o pomyślnym kwitnieniu poinsecji i te, które czynią ją temperamentną, to temperatura i wilgotność. Temperatura musi być jak najbardziej równomierna i nigdy nie może spaść poniżej 15 stopni. Wilgotność powinna być utrzymywana na wysokim poziomie 08 do 60 procent. Jest to więcej niż jest to możliwe do utrzymania w przeciętnym domu, więc mogą być konieczne dodatkowe środki, takie jak ustawienie garnka na tacy wypełnionej wilgotną koksem.

Poinsecje są uprawiane z sadzonek. Są one pobierane z roślin podstawowych, które są przenoszone z kością, suche przez zimę. Mogą to być rośliny, które otrzymasz od znajomych na Boże Narodzenie. Umieść je w ciemnej, chłodnej piwnicy, gdzie wyschną i uśpią. Uważaj na pleśń, gdy rośliny są uśpione; jeśli pojawi się jako biały lub brązowy proszek, posyp siarką. W kwietniu przycinamy rośliny z powrotem do miejsca tuż nad jednym z uśpionych pąków na łodydze.

Przesadzamy w nowej glebie, dokładnie podlewamy i umieszczamy w pełnym słońcu. Używam tej samej gleby do wszystkich etapów wzrostu poinsecji, składającej się z równych części kompostu i piaszczystej wierzchniej warstwy gleby, przesianych razem z kilkoma garściami superfosfatu dodanymi do każdego buszu mieszanki. Do każdego 6 łopat pierwszej mieszanki dodaję łopatę piasku i mchu torfowego.

Lepszą praktyką jest poczekać z sadzonek do końca lipca lub początku sierpnia, a następnie, po tym, jak ukorzenione sadzonki osiągną wysokość od 6 do 8 cali, można je doniczkować (od trzech do 8-calowej patelni) i hodować bez żadnego uszczypnięcia.

Nie ma żadnej sztuczki, aby przygotowanie sadzonek. Ostrym nożem odetnij końcówkę od 4 do 6 cali. Z odciętych końcówek będzie wydobywał się biały, lepki sok, ale jeśli sadzonki zostaną natychmiast zanurzone w sproszkowanym hormonie korzeniowym i mocno umieszczone w wilgotnym podłożu do ukorzeniania, będą miały niewielki spadek. Do rozmnażania sadzonek poinsecji zaleca się wiele podłoży ukorzeniających, ale ja odniosłem największy sukces z przemytym piaskiem murarskim lub budowlanym.

Zanim pojawią się nowe przyrosty i sadzonki mogą zostać odebrane w dowolnym momencie po pędach mają 6 cali długości. Im wcześniej sadzonki zostaną ukorzenione, tym wyższe będą kwitnące rośliny. Sadzonki pobrane w dowolnym momencie do połowy czerwca powinny otrzymać delikatne uszczypnięcie – usunięcie górnej pół cala końcowego wzrostu – gdy rośliny mają około 1 stopy wysokości. W żadnym wypadku nie należy szczypać roślin po 1 września, ponieważ powstały nowy wzrost będzie zbyt krótki, aby uzyskać dobrze ukształtowaną roślinę kwitnącą. Każdy z dwóch lub więcej pędów wyrastających z miękkiej szczypty wytworzy kwiat, ale oczywiście im więcej kwiatów na roślinie, tym każdy będzie mniejszy. Wyższe rośliny wyhodowane z wczesnych sadzonek mają również zły zwyczaj gubienia dolnych liści.

Pierwsze dwa tygodnie są najbardziej krytyczne w życiu poinsecji. To tutaj potrzebna jest wysoka wilgotność, aby zapobiec więdnięciu liści. Niektórzy hodowcy odwracają duże szklane słoiki nad sadzonkami, ale wolę trzymać sadzonki odkryte w szklarni na ławce do rozmnażania, automatycznie podlewane od dołu.

Sadzonki należy usunąć, gdy rozwinął się dobry system korzeniowy, a następnie rośliny powinny być mocno przesadzone w 3-calowych doniczkach. Podczas gdy rośliny się ugruntowują, lubię zakopywać doniczki po brzegi w piasku utrzymywanym w stanie wilgotnym przez ten sam system, który zastosowano w ławce do rozmnażania. Inną metodą, którą zastosowałem, aby uzyskać te same warunki wilgotności, jest umieszczenie doniczki z rośliną w doniczce o kolejnej wielkości i wypełnienie przestrzeni między doniczkami mchem torfowca. Jeśli mech jest wilgotny, rośliny nigdy nie wysychają ani nie są moczone w wodzie. Możesz także zakopać doniczki na zewnątrz w osłoniętym i częściowo zacienionym miejscu w ogrodzie, ale często sprawdzaj, czy korzenie nie wyrastają przez otwór drenażowy.

Jak gdy tylko rozwinie się więcej korzeni, przenieś do 4-calowej doniczki lub użyj trzech roślin do 8-calowej patelni z cebulkami. Uważam, że poinsecje, podobnie jak wiele innych silnie rosnących krzewów, kwitną lepiej, gdy są związane z doniczkami; więc dokonuję tej ostatniej zmiany do połowy października i ograniczam ilość dodawanej nowej gleby do minimum. Dodatkowa karma może być dostarczana poprzez stosowanie ulubionej, płynnej lub suchej karmy dla roślin w odstępach dwutygodniowych, po tym jak rośliny zadomowią się w ostatecznych doniczkach.

Wysokie rośliny będą wymagały tyczenia i wiązania, aby zachować łodygi są proste, ale nawet mniejsze rośliny będą lepiej ukształtowane, jeśli wzdłuż każdej łodygi zostaną umieszczone małe bambusowe lub metalowe paliki. Do przywiązania łodyg do palików można użyć kawałków środka do czyszczenia rur lub pokrytych papierem drucianych opasek.

Jeśli przez całe lato uprawiałeś rośliny na zewnątrz, przynieś je do dom wcześnie, zanim temperatura spadnie poniżej 08° F i gdy powietrze w budynku jest nieruchome dość wilgotne. Stosowanie. wodoszczelna taca wypełniona koksem z doniczkami spoczywającymi na platformie nad koksem w celu zwiększenia wilgotności wokół roślin. Co więcej, jeśli masz specjalne pomieszczenie dla roślin domowych z dobrym nasłonecznieniem, kup nawilżacz typu wentylator, a powietrze będzie zdrowsze zarówno dla roślin, jak i dla Twojej rodziny.

Do pierwszego grudnia górne liście zaczną czerwienieć. Nawiasem mówiąc, czerwone liście nie są kwiatami, a jedynie kolorowymi przylistkami, które otaczają maleńkie kwiaty. Również, chociaż czerwony jest tradycyjnym kolorem poinsecji, mogą być białe lub różowe. Po świętach stopniowo odstawiaj wodę i rozpocznij cykl od nowa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj