Kto nie lubi mieć ogrodu lub podwórka pełnego kwitnących drzew i roślin? Posiadanie zieleni wokół lub w domu ma wiele korzyści zarówno dla fizycznego, jak i psychicznego samopoczucia mieszkańców. Jednak jeśli chodzi o pielęgnację, drzewa wymagają również tyle miłości i troski, co człowiek. A ta miłość i troska przychodzą w postaci odpowiedniego podlewania – ani za dużo, ani za mniej.

Teraz ustalenie odpowiedniej ilości wody wymaganej przez drzewa może początkowo stanowić problem, zwłaszcza jeśli zajmujesz się ogrodnictwem jako hobby lub jesteś nowym arborystą. Najlepiej w takiej sytuacji wezwać zawodowych arborystów . Jeśli jednak nie możesz się doczekać samodzielnej pielęgnacji roślin i drzew, ten artykuł może być bardzo pomocny. Czytaj dalej, aby znaleźć główne oznaki podlewania lub nadmiernego podlewania drzew.

Twoje drzewa mają zwiędłe lub zwinięte liście

Jeśli twoje drzewo ma więcej niż kilka zwiędłych lub zwiniętych liści, potraktuj to jako znak ostrzegawczy, że podlewasz swoje drzewa. Można to zauważyć zwłaszcza w ciągu dnia, kiedy utrata wody na skutek transpiracji przeważa nad wodą pochłoniętą przez drzewo z gleby. Odwodnienie powoduje, że liście najpierw zwijają się i więdną, zanim efekt będzie widoczny na całym drzewie.

Liście są przebarwione

Żółknięcie a kilka liści na drzewie to całkiem naturalne zjawisko. Jeśli jednak zauważysz, że cały baldachim odbarwia się, należy podjąć natychmiastowe działania. Stres związany z wilgocią w drzewach, który ponownie jest wynikiem odwodnienia, powoduje, że drzewa tracą swój naturalny zielony kolor i ostatecznie brązowieją, zanim opadną przedwcześnie.

Twoje drzewa zrzucają liście przedwcześnie

Przedwczesne zrzucanie liści należy uznać za główną oznakę podwodnienia. Liście to zasadniczo te części drzew, które wykazują najwcześniejsze oznaki odwodnienia. Kiedy ilość wody utraconej w wyniku transpiracji przekracza ilość wody pobranej z gleby, liście mają tendencję do więdnięcia, zwijania się i odbarwiania, zanim opadają przedwcześnie.

Gleba jest sucha

Jeden z najlepszych sposobów, aby zrozum, czy podlewasz swoje drzewo, sprawdzając jego glebę. Aby sprawdzić glebę, włóż palec pod najwyższą warstwę do dwóch do trzech cali. Jeśli zauważysz, że wewnętrzne warstwy są suche i szorstkie, pamiętaj, że gleba nie zapewnia wystarczającej ilości wilgoci i wody dla Twojego drzewa. Czasami nawet jeśli zapewnisz drzewom wystarczającą ilość wody, otaczające ją warstwy trawy często mają tendencję do jej wypicia.

Dlatego, jeśli masz duże drzewa na swoim podwórku lub w ogrodzie, jest to zawsze dobrze jest „podlewać głęboko” swój ogród, aby woda sięgała do 10 kilka centymetrów pod ziemią i łatwo dociera do drzew. Możesz także przyciąć trawę pod drzewami, aby utrzymać porządek na podwórku i zdrowe drzewo. Użycie specjalnej piły ręcznej do drzew może się przydać do przycinania dłuższej trawy.

Odpowiednie oznaki nadmiernego podlewania drzew

Twój ogród jest ciągle mokry i niejednolity

Nikt nie lubi mokrego i śliskiego podwórka, nawet drzew. Mokra, niejednolita i śliska nawierzchnia jest natychmiastową oznaką nadmiernego podlewania drzew. Jako arborysta musisz pamiętać, że korzenie nie tylko przenoszą wodę z gleby, ale także tlen i inne niezbędne składniki odżywcze. Otóż ​​gleba nadmiernie zwilżona wodą lub raczej zalana wodą nie ma wystarczającej ilości kieszeni powietrznych, aby korzenie mogły oddychać i przenosić tlen. W rezultacie dopływ tlenu do drzewa jest powoli całkowicie odcinany, a drzewo może ostatecznie umrzeć.

Nowe liście opadają przed kwitnieniem z Pełna moc

Kiedy przepełnione, nowe liście mają tendencję do opadania, zanim zakwitną z pełną mocą. Podobnie jak podlewanie powoduje szybkie więdnięcie liści, nadmierne podlewanie również powoduje podobny problem, z tą tylko różnicą, że w przypadku roślin podwodnych liście na ogół stają się skorupiaste, podczas gdy u roślin podlewanych stają się wiotkie i miękkie.

Liście są nadmiernie kruche

Nadmierne podlewanie powoduje nie tylko liście stają się przebarwione, wiotkie i miękkie, ale również mają tendencję do znacznego rozluźniania węzłów i międzywęźli. To sprawia, że ​​liście są bardzo kruche i odpadają przy najmniejszym pędzie.

Twoje drzewo wykazuje zahamowany wzrost

Od drzewa, przelany nie ma dostępu do odpowiedniej ilości tlenu i składników odżywczych z gleby, często wykazuje zahamowanie wzrostu w porównaniu z roślinami o zdrowej i odpowiednio nawodnionej glebie. Jeśli Twoje drzewo wykazuje podobne objawy, lepiej wezwać profesjonalnych arborystów, którzy potrafią odpowiednio ocenić zakres uszkodzeń i zalecić rozwiązania zgodnie z potrzebami Twojego drzewa.

Wniosek

Tak jak zdrowa dieta jest niezbędna dla ogólnego dobrego samopoczucia ludzi i zwierząt, drzewa również potrzebują wody, która jest dobrze zbilansowana z tlenem i innymi niezbędnymi składnikami odżywczymi do ich wzrostu.

Ponadto, ponieważ gleba jest głównym źródłem energii i składników odżywczych dla drzew, pierwszym krokiem w uprawie zdrowych drzew jest odpowiednie przygotowanie gleby do rozkwitu drzewa. Jeśli jesteś nowym ogrodnikiem, lepiej liczyć na profesjonalną pomoc, przynajmniej po raz pierwszy.

Ogrodnictwo i porady dotyczące pielęgnacji od ekspertów są zawsze niezbędne dla dobrego samopoczucia drzew. Możesz również trzymać pod ręką mierniki wilgotności w swojej skrzynce narzędziowej, aby ułatwić ocenę gleby. Mierniki te są łatwo dostępne w profesjonalnych sklepach ogrodniczych i są doskonałymi narzędziami dla początkujących.

Po tym, jak zadbałeś o glebę, następnym krokiem jest uważna obserwacja liści – jak omówiono tutaj – w celu określenia, czy przesadzasz lub podlewasz rośliny. Może to zająć kilka dni praktyki, ale kiedy już to opanujesz, z pewnością możesz wyhodować cudowne, kwitnące drzewa na swoim podwórku.

Więcej podobnych artykułów znajdziecie w kategorii dom i ogród.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj