Właściwe podlewanie roślin doniczkowych, regularne sprawdzanie ich pod kątem występowania przędziorków i wczesne zamawianie nasion to tylko niektóre z zajęć ogrodniczych na ten miesiąc.Poczuj glebę swoich roślin doniczkowych. Kiedy wyschnie około cala lub głębiej, nałóż wystarczającą ilość wody, aby wypłynęła przez dolny otwór drenażowy. Im większa doniczka, tym dłużej możesz czekać między podlewaniem. Jeśli masz kominek lub ogrzewanie z wymuszonym obiegiem powietrza, być może będziesz musiał co kilka dni podlewać małe garnki. Nawilżacze są bardzo korzystne dla roślin i dla nas. Pomoże im nawet ustawienie roślin na wilgotnej tacy z kamykami.

Wiele roślin doniczkowych, w tym palmy i cyklameny, jest atakowanych przez roztocza pająków O tej porze roku. Są to mikroskopijne stworzenia, które wysysają soki roślinne, powodując, że liście wyglądają na nakrapiane lub srebrzyste. Aby znaleźć te szkodniki, lekko spryskaj rośliny; jeśli roztocza są obecne, kropelki wody przylgną do cienkiej taśmy roztoczy. Kontroluj je przez codzienne zraszanie roślin, aby utrzymać wysoką wilgotność (pajęczaki uwielbiają suchość) i spryskując rośliny mydłem owadobójczym.

Jeśli chcesz mieć najlepszy wybór roślin gotowych do uprawy ziemi, kiedy będziesz gotowy do sadzenia, złóż zamówienie na rośliny wcześnie. Wybór maleje im dłużej czekasz, zwłaszcza w przypadku nowych i nietypowych odmian. Niektóre bardzo małe nasiona, takie jak begonie, należy wysiewać zimą. Inne, takie jak zwycięska w całej Ameryce jeżówka PowWow Wild Berry, należy zasiać pod koniec stycznia, aby zakwitnąć w pierwszym roku od nasion.

Większość jeżówek (Echinacea) będzie musiała zostać zakupiona jako rośliny, za pośrednictwem katalogów, online lub w lokalnych szkółkach w nadchodzącym sezonie. Aby zorientować się, który z setek dostępnych obecnie może najlepiej sprawdzać się w naszym klimacie, przejrzyj wyniki kilkuletnich dotychczasowych prób z tym rodzajem (pss.uvm.edu/ppp/coneflowers19.pdf). Będziesz chciał poszukać takich, które nie tylko są wytrzymałe, ale także trzymają się prosto i nie przewracają się. Jeśli chcesz pomóc zapylaczom, posadź kilka odmian (odmian uprawnych), które są pojedyncze, a nie podwójne.

Schefflera lub Umbrella Plant to powszechna roślina doniczkowa, którą możesz rozważyć, jeśli masz jasne światło i wystarczająca ilość miejsca. Ma błyszczące, skórzaste liście w kształcie wiatraczka. Podczas gdy pospolity gatunek ma do 7 listków, o długości do stopy, szefflera karłowata ma od 7 do listków tylko do 4 cali długo. Gatunek może wznieść się do 8 stóp lub więcej w pomieszczeniu i około 4 stóp szerokości, podczas gdy karzeł osiąga tylko około 4 stopy wysokości i szerokości w pomieszczeniu. Trzymaj te rośliny z dala od przeciągów i nie podlewaj ich zbytnio.

Jeśli prowadzisz jakiś dziennik ogrodniczy, wykop go teraz i odśwież swoją pamięć o tym, co zadziałało, a co nie pracy w zeszłym roku. Przeczytaj notatki, które zrobiłeś podczas wizyt w ogrodzie i warsztatów ogrodniczych, aby przedstawić Ci pomysły na rośliny i techniki, które możesz chcieć wypróbować w tym roku. Jeśli nie masz dziennika ogrodniczego, po prostu wyznacz mały notatnik jako miejsce do gromadzenia myśli i list życzeń. Możesz mieć folder na każdy rok, w którym możesz schować notatki w ciągu roku (takie jak pomysły na przyszłoroczny ogród warzywny i jakie odmiany chcesz wypróbować), a także listy roślin, paragony (aby wiedzieć, co kupiłeś) oraz mapy tego, co i gdzie zasadzono w zeszłym roku.

Inne działania związane z ogrodnictwem miesiąc obejmuje regularne napełnianie i czyszczenie karmników dla ptaków, zaplanowanie udziału w jednej z naszych wycieczek ogrodowych w nadchodzącym sezonie (pss.uvm.edu/ppp/forpecon.htm#tours), delikatne usuwanie śniegu z gałęzi krzewów za pomocą soli są bezpieczne dla roślin i zwierząt domowych oraz sprawdzają przechowywane rośliny okopowe i cebule pod kątem zgnilizny.

Leonard Perry, ogrodnik UVM

i Charlie Nardozzi, konsultant ogrodniczy

1483624179394

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj