jak-wykielkowac-dowolne-nasiono-–-wymagania-dotyczace-kielkowania

Nasionko jest rośliną zarodkową i zawiera praktycznie wszystkie materiały i energię, aby rozpocząć nowe Zakład. Aby jak najlepiej wykorzystać nasiona, należy trochę zrozumieć ich potrzeby, aby zapewnić odpowiednie warunki do pomyślnego wzrostu.

Jedna z najczęstszych przyczyn awarie z nasionami sieją zbyt głęboko; ziarno ma w sobie tylko wystarczającą ilość pożywienia na ograniczony okres wzrostu, a maleńkie nasionko zasiane zbyt głęboko szybko zużywa tę energię i umiera, zanim dotrze do powierzchni. Dlatego nasz przewodnik po nasionach określa optymalną głębokość, na której należy wysiewać każdy rodzaj nasion. Inną częstą przyczyną jest podlewanie. Nasiona potrzebują dopływu wilgoci i powietrza w otaczającej je glebie. Zbyt wilgotna gleba usuwa powietrze i nasiona szybko gniją, natomiast niedostateczna ilość wody powoduje, że delikatna sadzonka wysycha i obumiera. Możemy całkowicie polecić metodę worka polietylenowego (nr 12) co pomaga przezwyciężyć ten problem. Podlewanie pojemników z bardzo małymi nasionami zawsze powinno odbywać się od dołu, pozwalając wodzie pełzać aż do lśniącej powierzchni.

Większość nasion oczywiście kiełkuje tylko w określonych temperaturach. Zbyt nisko i nasiono pobiera wodę, ale nie może kiełkować i dlatego gnije, zbyt wysoko i uniemożliwia się wzrost w nasionach. Na szczęście większość nasion toleruje szeroki zakres temperatur, ale mądrze jest próbować utrzymywać stałą, niezmienną temperaturę, mniej więcej w zakresie zalecanym w naszym przewodniku. Gdy kilka nasion zacznie kiełkować, temperaturę można obniżyć o około 5 stopni F, należy zapewnić wentylację i światło.

Niektóre rośliny wieloletnie oraz nasiona drzew i krzewów mogą działać bardzo wolno i nieregularne w kiełkowaniu. Czasami może to być spowodowane spoczynkiem nasion, stanem, który uniemożliwia kiełkowanie nasion nawet wtedy, gdy są całkowicie zdrowe, a wszystkie warunki do kiełkowania są optymalne. Naturalną metodą jest wysianie nasion na dworze, gdzie będą osłonięte przed ekstremalnymi warunkami klimatycznymi, drapieżnikami itp. i pozostawienie ich do czasu pojawienia się, co może dwa lub trzy sezony później. Spoczynek można jednak sztucznie przerwać i nasze numery sekcji 13-15 radzi sobie z tym.

Ta strona może być trudna do odczytania na platformie mobilnej. Użyj pulpitu lub

wydrukuj ten plik PDF.

WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE ZBIORU NASION

1. Strelitzia i podobne

W ogóle nie odpryskuj ani nie zaznaczaj okrywy nasiennej, a jedynie usuń pomarańczową kępkę i namocz do 2 godzin, a nawet nocny. Zasiej nasiona w wilgotnym piasku, wciskając je w piasek, aż widoczna będzie tylko niewielka część czarnego nasiona i wyrośnie w temperaturze 75 stopni F w ciemności i upewnij się, że piasek zawsze pozostaje wilgotny. Od 7 dni raz w tygodniu sprawdzaj pojemnik, a gdy tylko pojawią się wybrzuszenia, korzenie lub pędy, usuń wykiełkowane nasiona i umieść je w kompoście złożonym w połowie z torfu iw połowie z piasku. Odkryliśmy, że Strelicje często wytwarzają korzeń bez pędu i odkryliśmy również, że młode pędy i korzenie są podatne na atak grzybów. Dlatego jak najszybciej podsadź i zapewnij światło i świeże powietrze. Kiełkowanie może rozpocząć się w ciągu 7 dni i trwać przez 6 miesięcy lub dłużej.

2. palmy; Banan; Kawa; Mini-Pomarańczowy; Herbata; Sagowce i podobne

Kiełkowanie wszystkich tych elementów może trwać kilka miesięcy i są one bardzo nieregularne w kiełkowaniu. Moczyć przez co najmniej 2 godziny w ciepłej wodzie przed siewem. (Po namoczeniu skorupki pergaminu na Kawie należy usunąć ją paznokciem). Zasiej w Levington lub Arthur Bowers (kompostuj i umieść w ciemności w temperaturze 72 stopni F, utrzymując kompost cały czas wilgotny, ale nie mokry. Regularnie sprawdzaj i od czasu do czasu kopie kompost scyzorykiem. Zwykle wysiewamy nasze nasiona tuż pod powierzchnią gleby i stwierdziliśmy, że czasami wytwarzają bardzo energiczny korzeń, nie wypuszczając w ogóle pędu. Jeśli znajdziesz nasiono z korzeniem, należy je wykopać i przesadzić do doniczki 3-4″ natychmiast, gdy wyrośnie Sagowce wolą być

doniczkowe w kompoście z połowy piasku i połowy torfu. wymaga powyższej obróbki ale w niższej temperaturze 60-63 stopni F.

3. Clivia i podobne

Zasiej te nasiona natychmiast po otrzymaniu w Levington lub kompoście na bazie torfu, przykrywając kompostem 1/2”. Woda i miejsce w ciemności w temperaturze 63-65’F. Kiełkowanie powinno nastąpić w ciągu 3 tygodni.

4. Paprocie (ogród i wnętrze)

Zarodniki paproci potrzebują cienkiej warstwy wilgoci, nad którą można pływać, aby zakończyć proces rozmnażania dobry kompost torfowy, taki jak Levington, powinien być używany bardzo mocno dociśnięty i o wiele bardziej wilgotny niż normalnie, aby zapewnić warstwę wilgoci. Zarodnik (nasionko) należy posypać blisko siebie na powierzchni gleby i nie przykryć, a pojemnik przykryć kawałkiem szkła i umieścić w rozproszonym świetle, ale nie w ciemności. Ważne jest, aby kompost był cały czas wilgotny. Kiełkowanie, które rozpoczyna się pojawieniem się warstwy zielonej galaretki na glebie, może trwać od 1 do 5 miesięcy.

Możesz spróbować kiełkować zarodniki paproci na bibule, która jest umieszczany w spodku i cały czas wilgotny. Przezroczysta pokrywa jest odwrócona nad spodkiem, a całość umieszczona w dobrze oświetlonym, ale nie nasłonecznionym miejscu. Właściwie widać rozwijające się zarodniki paproci, a kiedy widać małe sadzonki pojawiające się wzdłuż galaretki, bibułę należy podnieść i umieścić na powierzchni pojemnika z kompostem Levington i dobrze podlać. Następnie należy ją przykryć przezroczystą osłoną, która może pozostać tak długo, aż rośliny będą dość duże.

5 . bromelie; Cyneraria; Pantofelnik; Owady (Drosera, Nepenthes, Sarracenias); Żywe kamienie; Mekonopsis; Zakłady gumowe; Saintpaulia; paciorkowiec; Tibouchina; Boże Narodzenie Kaktus; Begonia i podobne

Nasiona te należy wysiewać na powierzchni kompostu i nie przykrywać. Kompost powinien być dość wilgotny i zalecamy przykrycie pojemnika na nasiona kawałkiem szkła lub przezroczystego plastiku i pozostawienie w temperaturze około 63 stopni F w pozycji, która odbiera rozproszone światło. Gdy niektóre nasiona wykiełkują powietrze należy stopniowo wprowadzać, w przeciwnym razie sadzonki mogą zaschnąć.

Alternatywnie nasiona można wysiać na wilgotną bibułę lub ręcznik kuchenny umieszczony w spodek. Przykryj przezroczystą osłoną i umieść na parapecie, który będzie dobrze oświetlony, ale nie będzie miał bezpośredniego światła słonecznego. Utrzymuj bibułę zawsze mokrą i gdy małe sadzonki są wystarczająco duże, aby poradzić sobie z nakłuciem do małych doniczek. Jeśli OWADY JEDZĄCE są wysiewane przy użyciu pierwszej opisanej metody, kompost wymaga zarówno wilgotnego, jak i swobodnego odsączania. Używaj tylko czystego torfu bez dodatku nawozów, do którego należy dodać mech torfowiec, jeśli jest dostępny.

6. Alstremeria; Bonsai; powojniki; Hardy cyklamen; Eukaliptus; trawnik kwiatowy; Ciemiernik; Hosta; Pierwiosnek; Iris i podobne.

Siew PAŹDZIERNIK-LUTY. Zasiej nasiona w kompoście z nasion John Innes, przykrywając je cienką warstwą kompostu. Po podlaniu umieść pojemnik na nasiona na zewnątrz przy północnej ścianie lub w zimnej ramce, upewniając się, że są chronione przed myszami i pozostaw je tam do wiosny. Kompost powinien być zawsze wilgotny, ale nie mokry, a jeśli pojemniki na nasiona są na otwartej przestrzeni, należy zapewnić schronienie przed nadmiernym deszczem. Wiosną umieść pojemniki z nasionami w szklarni lub w pomieszczeniu na dobrze oświetlony, ale nie nasłoneczniony parapet i utrzymuj kompost wilgotny. To powinno wywołać kiełkowanie. Jeśli nasiona nie wykiełkują na wiosnę, przechowuj je w chłodnych i wilgotnych warunkach przez całe lato. Ponieważ każde ziarno kiełkuje, zalecamy przesadzenie go niemal natychmiast do jego własnej doniczki.

Siew MARZEC-WRZESIEŃ. Zasiej kompost z nasion John Innes lub coś podobnego i umieść każdy pojemnik w worku polietylenowym i wstaw do lodówki (nie do zamrażarki) na 2-3 tygodnie. Po tym czasie pojemniki ustawić na zewnątrz w zimnej ramie lub zanurzyć po brzegi w zacienionej części obrzeża ogrodu i przykryć szkłem lub przezroczystym plastikiem. Niektóre nasiona mogą kiełkować wiosną i latem i należy je przesadzić, gdy będą wystarczająco duże. Pozostałe nasiona mogą pozostawać w stanie uśpienia do następnej wiosny.

Kiełkowanie niektórych roślin, w szczególności Alstroemeria, Clematis, Hardy Cyclamen i Christmas Rose (Helleborus) może trwać 17 miesięcy lub więcej.

Alternatywną metodą uprawy PRIMULAS jest wysiew w kompoście na bazie torfu który został już zwilżony i nie przykrywa nasion. Przykryj pojemnik kawałkiem szkła lub plastiku i wyhoduj w ciemności w stałej temperaturze 56F. To jest całkiem wystarczające i koniec 65 Kiełkowanie F zostanie zahamowane. Gdy nasiona zaczną kiełkować, posyp je cienką warstwą drobnego kompostu, a gdy przejdą przez nią liście nasion, przenieś pudełko w dobrze oświetlone miejsce o temperaturze 50’F. W żadnym momencie skrzynia nasienna nie powinna znajdować się w pełnym słońcu.

Stwierdzono, że Hardy Cyclamen najlepiej kiełkuje w całkowitej ciemności około 55-60’F. Osiągnęliśmy dobre wyniki z następującą metodą. Umieść nasiona między dwoma kawałkami wilgotnej bibuły filtracyjnej, chusteczką Kleenex itp., a następnie włóż do torby polietylenowej i umieść ją w nieprzezroczystym pojemniku, aby nie dopuścić do światła. Sprawdź nasiona po miesiącu i usuń i nakłuj, gdy pojawią się sadzonki, przywracając niezakiełkowane nasiona do całkowitej ciemności.

7. Frezja

Namocz nasiona przez 24 godziny i locha w kompoście Levington lub czymś podobnym i umieść w temperaturze 49-55’F. Kiełkowanie może być czasem powolne.

8. Nertera Granadensis (Bead Plant)

Niedawno stwierdziliśmy, że ten temat wymaga dobrze osuszonego kompostu, który jest całkowicie wolny od nawozów (np. torf z mchu i piasek w równych częściach). Zasiej ledwo przykrywając ziarno i umieść taflę szkła na pojemniku i pozostaw w temperaturze 63-75’F. Odwracaj szkło codziennie, ponieważ nadmierna kondensacja może zabić młode sadzonki. Podczas kiełkowania sadzonki wyglądają na bardzo cienkie i wrzecionowate, a szkło powinno zostać usunięte prawie im pośrednio i pojemnik na nasiona przeniesiono na dobrze oświetlone, ale nie słoneczne stanowisko. Jak najszybciej wypchnij na kompost 49% czystego torfu i 49% piasek. Utrzymuj wilgotne i zacienione aż do ustalenia.

9. Kaktus i podobne

Zrób bardzo płytkie bruzdy w kompoście z etykietą rośliny i zasiaj w nich. Żadne nasiono nie powinno być całkowicie zakopane. Podlej od spodu i przykryj szkłem i brązowym papierem lub czarnym polietylenem. Umieść w ciemnym miejscu w temperaturze 70-68F i utrzymuj wilgotne. Po kiełkowaniu przenieś się na jasny, ale nie nasłoneczniony parapet, zapewnij odpowiednią wentylację i wodę od spodu. Zbierz garnek, gdy zaczną się przepełniać. Podczas pierwszej zimy tylko utrzymuj ciepło i nie dopuść do zbytniego wysuszenia. Jeśli nie można się rozgrzać, trzymaj je w suchości. Kolejne lata utrzymują stosunkowo suche przez całą zimę. Można sadzić na zewnątrz, wbijać po brzegi, w razie potrzeby przez całe lato.

10. Lilie

Pomyślne kiełkowanie nasion niektórych lilii wymaga okresu ciepła, po którym następuje okres zimna.

Metoda 1. Włóż nasiona do zakręcanego słoika w wilgotnym (nie mokrym) torfie i trzymaj w 68-69F przez 3-4 miesiące. Regularnie sprawdzaj, czy wszystkie normalne sadzonki (tj. mające korzenie i liście sadzonek) powinny być wykłuwane, gdy kiełkują. Wszelkie nasiona, które wytwarzają korzenie, ale nie siewki liści, zasiać na patelni i przechowywać w 30-40 „F za 3 miesiące. Liście nasion i normalny wzrost nastąpią.

Metoda 2. Siać na patelni w lato (ciepły zaklęcie); umieścić w ramie (lub na zewnątrz przykryte kawałkiem szkła) na zimę. Nasiona wykiełkują wiosną. Gleba bogata w próchnicę (torf lub pleśń liściasta) bez wapna i bardzo swobodny drenaż (użyj ziarna 1/3). Nigdy nie przesadzaj, utrzymuj cebulki prawie suche od listopada do marca.

11. W przypadku delikatniejszych nasion

Metodą, która okazała się przydatna nie tylko w przypadku małych delikatnych nasion, ale także w przypadku szerokiej gamy typów, jest metoda worków polietylenowych.

Nasiona należy wysiać na powierzchnię wilgotnego kompostu, w razie potrzeby przykryć na zalecaną głębokość, a następnie pojemnik umieścić w worku polietylenowym, po czym koniec zamyka się elastyczna opaska. Worek powinien „zaparować” z kondensacją w ciągu 20 godzin, a jeśli to nie nastąpi, umieść pojemnik prawie po brzegi w wilgoci do powierzchnia gleby błyszczy, a następnie włóż ją do torby i ponownie zamknij. Worek nie jest usuwany i zwykle nie jest wymagane dalsze podlewanie, dopóki nasiona nie wykiełkują. Rozsądne jest jednak, jeśli pozostawisz je na dłuższy czas, aby od czasu do czasu sprawdzić kompost.

Pojemnik na nasiona, worek itp. należy umieścić w dobrze oświetlonym miejscu o stabilnym temperatura. Gdy tylko pojawi się spora liczba sadzonek, aby wyjąć worek polietylenowy, obniż temperaturę o kilka stopni i zapewnij dużo światła, ale nie jasnego słońca, aby zapewnić rozwój mocnych sadzonek. Przydaje się również okazjonalne spryskiwanie sadzonek po raz pierwszy 10 dni.

SPECJALNE TRAKTOWANIE

06. Twarde nasiona-odpryski

Niektóre nasiona, np. groszek pachnący, lpomaea itp. mają twardą powłokę, która zapobiega wchłanianiu wilgoci przez nasiona. Wszystko, co jest potrzebne, to zarysowanie lub zatarcie zewnętrznej powierzchni, aby umożliwić przepływ wody. Można to osiągnąć, rozdrabniając nasiona ostrym nożem w części najbardziej oddalonej od „oka”, delikatnie pocierając papierem ściernym lub jednorazowo ostrożnie nakłuwając bardzo małe nasiona igłą itp.

Niektóre z naszych nasion pelargonii zostały już w ten sposób potraktowane w momencie ich otrzymania.

13. Moczenie twardych nasion

Moczenie jest korzystne na dwa sposoby; może zmiękczyć twardą okrywę nasion, a także wypłukać z nasion wszelkie chemiczne inhibitory, które mogą zapobiegać kiełkowaniu. 21 godzin w wodzie, która zaczyna się od gorącej ręki jest zwykle wystarczająca. W przypadku dłuższego namaczania wodę należy codziennie zmieniać. Nasiona niektórych gatunków (np. Cytisus, Caragana, Clianthus) pęcznieją po namoczeniu. Jeśli niektóre nasiona z partii pęcznieją w ciągu 21 godziny należy je posadzić natychmiast, a resztę delikatnie nakłuć szpilką i ponownie namoczyć. Ponieważ każde ziarno pęcznieje, należy je usunąć i zasiać, zanim zdąży wyschnąć.

10. Stratyfikacja (zaprawianie na zimno)

Niektóre nasiona potrzebują okresu wilgoci i chłodu po zbiorze, zanim zaczną kiełkować – zwykle jest to konieczne, aby umożliwić zarodek dojrzałości lub przerwania stanu uśpienia. Okres ten można sztucznie stymulować, umieszczając zwilżone nasiona w lodówce na określony czas (zwykle 3-5 tygodni około 41 F). W przypadku drobnych nasion najlepiej zasiać je na zwilżonym kompoście, zamknąć pojemnik w woreczku polietylenowym i pozostawić wszystko w lodówce na zalecany okres. Jednak większe nasiona można mieszać z 2-3 razy większą objętością wilgotnego torfu, umieszczając je bezpośrednio w worku polietylenowym, który jest szczelnie zamykany i umieszczany w lodówce. Od czasu do czasu spójrz na nasiona. Nasiona muszą być wilgotne podczas wstępnego schładzania, ale zwykle nie jest korzystne, gdy znajdują się w wodzie lub w temperaturach poniżej zera.

Światło również wydaje się być korzystne po wstępnie schłodzone, a więc wstępnie schłodzone nasiona powinny być pokryte tylko najlżejszym kompostem, jeśli jest to wymagane, a tace na nasiona itp. powinny być oświetlone i nie powinny być przykryte brązowym papierem itp.

Informacje o stratyfikacji nasion

10. Podwójny stan spoczynku

Niektóre nasiona mają kombinację stanu spoczynku i każde z nich musi zostać przerwane po kolei i we właściwej kolejności, zanim nastąpi kiełkowanie; na przykład niektóre lilie, piwonie drzew, Taxus wymagają trzymiesięcznego okresu ciepłego (63-75’F) podczas którego rozwija się korzeń, a następnie trzymiesięczne schładzanie w celu przerwania spoczynku pędów, zanim sadzonka faktycznie wzejdzie. Trillium potrzebuje trzymiesięcznego chłodu, a następnie trzech miesięcy ciepła, a następnie kolejnego trzymiesięcznego chłodu, zanim wykiełkuje.

12. Zabieg zewnętrzny

Powyższe metody (12-14) przyspieszają proces kiełkowania i zapobiegają utracie nasion na zagrożenia zewnętrzne (myszy, choroby itp.), ale siew na zewnątrz jest równie skuteczny, choć dłużej. Nasiona najlepiej wysiewać w pojemnikach z swobodnie spływającym kompostem i umieszczać w zimnej ramce lub zanurzać po brzegi na zewnątrz w zacienionej części ogrodu, najlepiej po północnej stronie domu, unikając suszących zimnych wiatrów i silnego słońca.

Ostatnie testy pokazują, że wiele korzystnych efektów wstępnego schładzania jest traconych, jeśli nasiona nie są wystawione na działanie światła bezpośrednio po tym. Dlatego zalecamy wysianie nasion bardzo blisko powierzchni gleby i przykrycie pojemnika taflą szkła. Alternatywną metodą, zwłaszcza w przypadku większych nasion, jest wysianie nasion w dobrze przygotowanej ziemi, przykrycie słoikiem z dżemem i dociśnięcie go do gleby, aby nasiona były zamknięte i zabezpieczone przed drapieżnikami, wysychaniem itp.

Zalecamy również skonsultowanie się z punktem 6, który zawiera dalsze praktyczne sugestie dotyczące specjalnej obróbki nasion.

Dni kiełkowania.

Zwykły okres w którym dana odmiana wykiełkuje w optymalnych warunkach.

Jasne/Ciemne

Nasiona wymagające światła nie powinny mieć gazety, brązowego papieru itp. umieszczanych nad tacami. Nasiona wymagające ciemności do kiełkowania należy umieszczać w całkowitej ciemności.

Powolne i nieregularne kiełkowanie

To jest kolumna ze znakiem „X”. Nie wszystkie nasiona pojawią się od razu


-nakłuj każdą sadzonkę, gdy stanie się wystarczająco duża, aby ją obsłużyć i nie wyrzuć pojemnik, dopóki nie upłynie sugerowany czas.


Temperatura

Zalecana jest stała temperatura pomiędzy tymi limitami — wahania temperatury mogą uszkodzić sadzonkę w jej krytycznych wczesnych stadiach .

Kompost

Większość renomowanych kompostów nasiennych będzie całkiem odpowiednia i wskazaliśmy, gdzie rodzaj oparty na glinie, taki jak John Innes lub rodzaj na bazie torfu takie jak Levington byłyby nieco bardziej odpowiednie. W żadnym wypadku nie należy stosować kompostów doniczkowych z dodatkowymi nawozami.

Głębokość siewu

W razie wątpliwości wysiewaj płytko, ale zawsze upewnij się, że kompost powierzchnia jest wilgotna.

JC =Wystarczy przykryć nasiona kompostem lub ostrym piaskiem. S=Wysiać na powierzchni i nie przykrywać w ogóle kompostem.

Siew in situ

W przypadku, gdy jest to zalecane pod nagłówkiem komentarzy, nasiona te można wysiewać na zewnątrz. Niezbędna jest wilgotna gleba przerobiona na drobną gruz. W przypadku wytrzymałych roślin jednorocznych i bylin siew można przeprowadzać od późnej zimy, gdy tylko grunt jest gotowy do uprawy i nagrzany, a rośliny jednoroczne na wpół mrozoodporne po przejściu wszelkiego niebezpieczeństwa mrozu.

SUGEROWANY CZAS WYSIEWU

Wiele nasion, szczególnie z gamy roślin domowych, można wysiewać w pomieszczeniach o każdej porze roku. Inne, na przykład rośliny rabatowe, mają bardzo ograniczony sezon siewu, ponieważ sadzone rośliny muszą być we właściwym stadium. Dlatego oferujemy następujące ogólne wskazówki dotyczące czasu siewu. Rzeczywisty czas siewu będzie w dużej mierze zależał od stałej temperatury, jaką możesz utrzymać w szklarni/rozmnożniku, gleby, warunków lokalnych itp.

HA Hardy Roczna Późna zima/wczesna wiosna. HHA Half Hardy Roczny Wczesna/późna wiosna. Zwykle 4-8 tygodni przed sadzeniem na zewnątrz. GBb Greenhouse Bulb GP Greenhouse Bylina O każdej porze roku. GSh Greenhouse Shrub GT Greenhouse Tree HP Odporna roślina wieloletnia Późna zima/późna wiosna i późne lato/jesień. HHP Half Hardy Bylina Późna zima/wiosna. HBb Hardy Bulb Późna zima/późna wiosna i późne lato/jesień HHBB Half Hardy Bulb Późna zima/wiosna. HB Hardy Biennale Późna wiosna/wczesne lato. HHB Half Hardy Biennale Lato/jesień. HSh Hardy Krzew Zima/późna wiosna i późne lato/jesień. HHSh Pół Hardy Krzew O każdej porze roku. HT Hardy Tree Zima/późna wiosna i późne lato/jesień. HHT Half Hardy Tree O każdej porze roku.

Każda roślina do sadzenia na zewnątrz (HA, HHA, HHP, HHSh.) powinna być wcześniej dobrze utwardzona. Najlepiej to osiągnąć, umieszczając rośliny na zewnątrz w zimnej ramce na około tydzień przed sadzeniem. Ramę można pozostawić odkrytą podczas łagodnej pogody, ale zawsze wymieniać na noc. Ewentualnie, jeśli nie ma dostępnej ramki, aby przenieść pudełka na zewnątrz w osłonięte miejsce w ciągu dnia i przynieść do domu w nocy.

Poniższy plik można pobrać pod tym linkiem:


Lista kiełkowania nasion

Drzewa i krzewy znajdują się dalej na liście. „ˆ” oznacza powolne i nieregularne kiełkowanie. Odmiana Rodzaj Zarazki G Temp Media Głębokość lochy Komentarze Abarema GP 7-56 63-69 Torfowy 1/4″ Wertykuluj nasiona, pocierając między 2 kawałkami papieru ściernego. Abelmoschus HHA 13-30 77-63 Dobrze osuszony 1/16″ Przed siewem moczyć 1 godzinę w letniej wodzie. Abutilon HHSh 15-30 ˆ 70-77 Torfowa Akacja JC HHSh 24 63-75 Dobrze osuszone 1/15” Patrz nr 12. Moczyć w ciepłej wodzie przez 4 godziny. Acaena HP 21-86 ˆ 49-49 Dobrze osuszone 1/4″ Acanthus HP 21-21 45-55 Torfowy 1/4″. Achillea HP 25-86 L ˆ 55-60 Dobrze osuszony S Obniżyć temperaturę gleby w nocy. Lekarz rodzinny Achimenesa 17-30 63-75 Dobrze osuszone S Patrz nr 5. Ziarno jest bardzo mały. Acnistus HHSh 17-40 49-68 Dobrze osuszony 1/14″ Aconitum HP 5-270 L ˆ 49-56 Dobrze osuszony 1/15” Patrz nr 6 i 10. Wstawić do lodówki na 6 tygodni. Actaea HP 21-360 55-45 Dobrze osuszone JC Patrz nr 15. (Wstępne schłodzenie przez 6-8 tygodni). Actinidia HP 50-86 ˆ 50 Dobrze odsączone 1/8″ kwiaty męskie i żeńskie wyrastają na osobnych roślinach. Adansonia GSh 15-365 ˆ 72-70 Torfowy 1/15″ Moczyć w dłoni gorąca woda. Patrz nr 10. Adenanthera GSh 25-86 68-72 Dobrze osuszony JC Patrz nr. 10. Namoczyć w gorącej wodzie. Adenium GSh 7-15 L 55-69 Bardzo dobrze odwadniaJC Adenophora HP 30-86 ˆ 50-40 Dobrze osuszony S Adonis HA, HP 29-86 ˆ 55-65 Dobrze osuszony JC Aechmia GP 7-77 L ˆ 55- 69 Torfowy S Patrz nr 5. Aethionema HP 21-86 ˆ 55-63 Dobrze osuszony JC Agapanthus HHP 25- 86 55-65 Dobrze osuszony JC Agastache HP 28-90 55 Dobrze osuszone 1/17 ” Agawa GP 29-77 L ˆ 55 Dobrze osuszony S Ageratum HHA 06-15 L 63-72 Dobrze osuszony S Agrostemma HA 10-21 49-63 Dobrze osuszone 1/8″ Można wysiewać in situ Alchemilla HP 21-25 63-56 Dobrze osuszone 1/8″ Allium HBb 28-365 L 48 Dobrze osuszony JC Patrz nr 13. Wstawić do lodówki na 4 tygodnie. Aloes GP 25-150 L 65 Dobrze osuszony S Alonsoa HHA 14-21 56 Dobrze osuszony 1/10″ Przykryj nasiona srebrnym piaskiem Alpina GP 21-90 68-72 Torfowy 1/8″ Alstroemeria HP 30-270 ˆ 63-72 Torfowy 1/15” Patrz nr 12. Namoczyć w ciepłej wodzie. Siej pojedynczo w pcrt. Analiza HA 7-15 L 45-75 Rośliny jednoroczne Peaty S można wysiewać in situ. Amaranthus HHA 08-15 63-70 Torfowy 1/15” Amarylis HHBb 21-63 ˆ 60-63 Torfowy 1/16″ Nie zasuszyć w pierwszym roku po siewie. Ammi HHA 7-21 55-55 Dobrze osuszony 1/15″ Amob HHA 06-15 60 Dobrze osuszony 1/12″ Anacampseros GP 21-86 L ˆ 49-69 Dobrze osuszony S Anacyclus HP 21-60 L ˆ 55-50 Dobrze osuszone JC Patrz nr 13. (Wstępne schładzanie przez 3 tygodnie.) Anagallis HHA 30-42 49-65 Dobrze osuszone 1 /8″ Anaphalis HP 30-49 55-63 Dobrze osuszony JC Anchusa HA, HP 7-35 68 Dobrze osuszony 1/15″ Można wysiewać in situ Androsace HP 30-330 ˆ 55-45 Dobrze osuszony S Patrz nr 15. Anemone HP 21-120 ˆ 63-68 Dobrze osuszony JC Patrz nr 6. Anemonopsis HP 30-17OL ˆ 45-60 Dobrze osuszone S Zasiać w kompoście bez wapna. Anigozanthus GP 21-86 L 55-49 Torfowy S Patrz nr 5. Anoda HHA 14-15 49-55 Dobrze osuszone 1/4″ Można wysiewać in situ Antena HP 29-69 45-60 Dobrze osuszone JC Wystarczy przykryć srebrnym piaskiem. Anthemis HP 0-15 69 Dobrze osuszone S Anthericum HP 30-77 49 Dobrze osuszony 1/8″ Anthriscus HP, HB 14-21 49-56 Dobrze osuszone 1/4″ Zwykle zasiane in situ Anthyllis HP 30-49 48 Dobrze osuszony 1/8″ Patrz nr 13. Moczyć w ciepłej wodzie na noc. Antygonon GP 15-30 63-70 Dobrze osuszony JC Antirrhinum HHA 10-20 L 55-63 Peaty S Aphyllanthes HP 20-55 ˆ 55-50 Torfowy JC Aquilegia HP 30-86 L 63-69 Dobrze osuszony S Patrz nr 6 lub 14. (Wstępne schładzanie przez 3 tygodnie). Utrzymuj temperaturę poniżej 63°F Arabis HP 18-21 L 69 Dobrze osuszone S Można wysiewać na miejscu. Arachis GA 7-21 68-72 Torfowy 1/4″ Siej, a następnie umieść w worku polietylenowym, aż wykiełkuje. Araujia HHSh 86-200 ˆ 69-72 Dobrze osuszony JC Arctotis HHA 21-29 60-63 Dobrze osuszony JC Ardisia GSh 85-100 75 Dobrze osuszone 1/4″ Arenaria HP 14-28 49-63 Dobrze osuszony S Argemone HA 13 55-69 Dobrze osuszone 1/8″ Można wysiewać in situ Arisaema HP 30-150 L 55-49 Dobrze osuszony JC Aristea GP 28-86 ˆ 56-56 Dobrze osuszony JC Aristolochia GSh 29-100 ˆ 68-80 Torfowy S Patrz nr 08. (Namoczyć 41 godzin w gorącej wodzie). Armeria HP 10-21 49-65 Dobrze osuszone JC Patrz nr 10. (6-8 godzin w gorącej wodzie dłoni). Arnika HP 21-21 49 Dobrze osuszony JC lubi i kwaśna gleba piaszczysta. Artemizja HP ​​25-56 L 63-55 Dobrze osuszone HP Arum S 30-l72 ˆ 55-65 Torfowy 1/8″ Aruncus HP 29-86 55-63 Peaty S Asarina HHP 12-18 L 63-70 Dobrze osuszony S Asarum HP 7-30 49-65 Dobrze osuszone 1/15” Siać jak najszybciej. Asclepias GP, HP 29-77 ˆ 50-69 Torfowy 1 /15” Patrz nr 15 (Przed wychłodzeniem przez 3-4 tygodnie) Lekarz rodzinny szparagów 15-30 49-65 Torfowy 1/4″ Namoczyć, a następnie pokruszyć. Zobacz numery 06 oraz 13. Asperula HA 25-40 L 55 Dobrze osuszony 1/12″ Można wysiewać na miejscu lub nie. 14 (2 tygodnie przed schłodzeniem) Asphodeline HP 32 ˆ 63-72 Dobrze osuszony JC Aster HHA 10-15 56-63 Dobrze osuszony 1/17″ Przed- chłodne wieloletnie astry, patrz nr 12. (Wstępne schłodzenie 2 tygodnie). Astilbe HP 36-72 65 Torfowy S Patrz nr 5. Astrantia HP 30-150 L 49-65 Dobrze osuszony S Patrz nr 14. (Wstępne schłodzenie przez 4 tygodnie). Atriplex HA 9-21 55-40 Dobrze osuszony 1/15″ Można wysiewać in situ Atropa HP 21-30 40 Dobrze osuszony 1/16″ Aubrieta HP 13-21 L 63-72 Dobrze osuszony S Patrz nr 5. Baileya HHP 7-29 63-65 Dobrze odsączone JC Balsamorrhiza HP 12-30 56-65 Dobrze osuszony 1/15 Banan (Musa) GP 7-180 ˆ 70-80 Torfowy 1/2² Patrz nr 2. Banksia HHSh 30-80 ˆ 56-70 Torfowy S Patrz nr 5. Baptisia HP 7- 69-72 Dobrze odsączone 1/4″ Namoczyć, a następnie rozdrobnić. Zobacz numery 08 oraz 12. Bazylia HHA 7-10 60-63 Dobrze osuszony 1/15″ Możliwość siewu situ Bauhinia GSh 24-42 68-69 Torfowy 1 /4″ Patrz nr 12. (Namoczyć 41 godzin w gorącej wodzie). Beaufortia HHSh 12-60 L 49-65 Torfowy S Patrz nr 5. Beaumontia GSh 7-21 69-72 Torfowy 1/10″ Begonia WNP 15-56 L 70-80 Torfowy S Patrz nr 5. Włóknisty 70-72°F, bulwiaste 65-68°F. Belamcanda HP 12-60 ˆ 56-86 Dobrze osuszony Patrz nr 14. (Wstępne schłodzenie przez 7 dni). Bellis HB -15 L 63 Torfowy 1/15″ Zmniejsz temperaturę gleby w nocy. Beloperone GP 21-150 L ˆ 63-69 Torfowy S Patrz nr 5. Bergenia HP 25-150 ˆ 55-68 Torfowy S Patrz nr 12. (Wstępne schłodzenie przez 2 tygodnie). Berlandiera HHP 21-86 L 55-63 Dobrze osuszony S Beta HB 15-20 49-60 Dobrze osuszone 1/4″ Zwykle zasiane na miejscu. Bignonia GP 29-86 ˆ 55-69 Peaty S Billadiera HHP 25- 56 45 Torf piaskowy JC Billbergia HHP 7-86 L 49-69 Torfowy S Patrz nr 5. Biscutella HHA 10-21 49-63 Dobrze osuszony JC Można wysiewać in situ. Bixa GT 21-150 ˆ 69-80 Torfowa Blandfordia HHP 28-86+ ˆ 55-68 Torf piaskowy JC Bletilla HHP 30-360 L 63-65 Torfowy S Patrz nr 5. Boea GP 20-49 L ˆ 63-69 Torfowy S Patrz nr 5. Boronia GSh 25-56 L 63-77 Torfowy S Patrz nr 5. Brachycombe HHA 10-18 70 Dobrze osuszony JC Brimeura HBb 28-63 ˆ 49-63 Torf piaskowy JC Bromeliads GP 7-86 L 49-69 Torfowy S Patrz nr 5. Browellia GP 15-15 L 75 Torfowy S Patrz nr 5. Brunfelsia Lekarz rodzinny 28-100 ˆ 70-72 Dobrze osuszona JC Bulbinella H/HHBb 30-86 ˆ 49 Dobrze osuszony JC Bufthalmum HP 12-29 L 63-69 Dobrze osuszone S Cacti GP 5-100 L ˆ 70-70 Torfowy S Zobacz Nr 9. Caesalonia HhSh 14-86 ˆ 72-72 Dobrze osuszony 1/4″ Patrz nr 12. (Namoczyć 41 godzin w gorącej wodzie). Calandrinia HHA 5-15 55-55 Dobrze osuszony 1/8 „Można zasiać in situ Calceolaria GB 15-16 L ˆ 56-75 Odmiany torfowe S Outdoor utrzymują temperaturę poniżej 55°F. Nagietek HA -13 D 70 Dowolna 1/4″ Można wysiewać in situ lub jesienią na zimowe kwiaty szklarniowe. Calibanus GP 25- 100 L 70-77 Torfowy S Calliopsis HA 12 49-63 Dobrze osuszone 1/8” Można wysiewać in situ Callirhoe HP 30-86+ L ˆ 50 Dobrze odwodniony S Można wysiewać in situ lub na zimnym ramie. Callistemon HHSh 12-60 L 49-65 Torfowy S Patrz nr 5. Caltha HP 28-86 ˆ 49-55 Torfowy 1/11 „Utrzymuj kompost trochę wilgotny . Camassia HBb 21-150 ˆ 48-49 Dobrze osuszony 1/15″ Campanula HP, HB 12-21 L 56-69 Torfowy S Patrz nr 5. Campsis HHSh 21-86 ˆ 63-70 Dobrze osuszony S Patrz nr 15. (Wstępne schłodzenie przez 2 miesiące). Canarina GP 25-150 ˆ 56-75 Dobrze osuszony JC Candytuft HA, HP 06-16 63-72 Dobrze odsączone 1/4″ Można wysiewać w uprawie. Byliny (60-56°F) może być powolny i nieregularny. Canna HHP 15-56 ˆ 72-68 Torfowy 1/4″ Patrz nr 12 & 10, rozdrobnić i namoczyć 48 godzin Capsicum GA 15-29 L 69-72 Peaty S Cardiocrinum HBb 86-545 ˆ 49 Torfowy 1/16″ Patrz nr 6. Cardiospermum HHA 20-30 55-69 Dobrze osuszony 1/2″ Carica GSh 30-120 ˆ 72 Torfowy 1/8″ Patrz nr 08. (Moczyć przez 32 godziny). Carlina HP 21-56 L 55-56 Dobrze osuszony S Carthamus HA 12-18 55-63 Dobrze odsączony 1/4″ Można wysiewać w stiu Cassia GSh 7-90 72-68 Dobrze osuszony 1/8″ Patrz nr 10. Kazuaryna GT 21-86 63 Dobrze osuszone JC Catananche HP 20-21 63-70 Dobrze osuszony 1/15” Catharanthus GA/HHA 15-20 D 70-69 Torfowy 1/8″ Celosia GA 11-14 L 68-72 Dobrze odwodniony JC Nie siej zbyt wcześnie – lubi ciepłe, letnie warunki. Centaurea HP, HA 7-12 D 60-72 Dobrze osuszony 1/16″ Centranthus HP 21-29 56-70 Dobrze osuszony JC Można wysiewać in situ m.in. HP 15-56 45-65 Dobrze osuszony 1/4″ Można wysiewać in situ. Cephalilitrum HHA 12-25 63-72 Dobrze osuszona JC Cerastium HP 5-11 63 Dobrze osuszony 1/16″ Ceratotheca HHA 8-10 69-72 Dobrze drena ned 1/8″ Cerinthe HHA 7-15 55-68 Dobrze osuszony 1/16″ Można wysiewać in situ Cheiranthus HB 13-21 68-68 Dobrze osuszone 1/8″ Siać w rezerwowym łóżku, oddzielić 6″ od siebie. Sadzenie w październiku Chelidonium HP 25-360 ˆ 55-63 Dobrze osuszony 1/8″ Patrz nr 15 Chelone HP 15-36 49-60 Dobrze osuszone 1/16″ Wymaga dobrego drenażu. Chiastophyllum HP 25-56 45 Dobrze osuszone S Bardzo małe nasiona. Chionodoxa HBb 21-86 ˆ 48 Dobrze osuszony 1/4″ Chlorogal HBb 32-90 ˆ 49-80 Dobrze osuszony 1/8″ Patrz nr 6. Chryzantema HA, HP 10-15 55-70 Rośliny jednoroczne torfowe 1/8″ można wysiewać in situ . HP obniżają temperaturę w nocy. Cimicifuga HP 21-360 55-48 Dobrze osuszony 1/15” Cineraria GP 12-21 L 70 Dobrze osuszony JC Cirrhopetalum GP 30-150 L 49-69 Dobrze osuszony S Cirsium HP 11-15 69-75 Dobrze osuszony 1/8″ Cissus GSh 29 -150 ˆ 70-72 Dobrze osuszony JC Cladanthus HA 30-35 72-68 Dobrze osuszona JC Clarkia HA 21 – Dobrze osuszone 1/4″ Najlepiej zasiane in situ, ponieważ produkowane są mocniejsze rośliny. Claytonia HA 10-21 55-56 Dobrze osuszony 1/8″ Clematis HP 30-270+ ˆ 63-69 Dobrze osuszony 1/8″ Patrz nr 6 i 16. Cleome HHA +13 L 70-69 Dobrze osuszony S Patrz nr 13. (Wstępne schłodzenie przez 2 tygodnie). Clerodendrum GSh 17-56 ˆ 72-68 Dobrze osuszony 1/8″ Clianthus GSh 12-40 68-63 Dobrze osuszony 1/15″ Patrz nr 12. Clintonia HP 25-86 49-50 Torf piaszczysty JC Utrzymuj kompost zawsze tylko wilgotny. Clitoria GP 14-18 63-69 Dobrze osuszone 1/13” Patrz nr 08 oraz 13. (Żeton i moczyć przez 17 godziny). Clivia GP 7-21 77-77 Torfowy 1/4″ Siać natychmiast. Patrz nr 3. Cobaea HHA 21-25 72-69 Dobrze osuszony 1/12″ Wbij nasiono pionowo w kompost. Coccoloba GSh -20 56-70 Dobrze osuszony 1/4″ Patrz nr 12.(Namoczyć w 21 godzin) Codonopsis HP 7-42 L 55 -68 Niewielkie kwas S Kawa GSh 45-56 L 72 Torfowy S Patrz nr 2. (Moczyć w 48 godziny). Colchicum HBb 25-360 55-49 Torfowy 1/8″ Patrz nr 15 Coleus HHP 08-15 L 63-69 Peaty S W pomieszczeniach, lubi ciepło z dużą ilością jasnego światła. Collinsia HHA 12-21 – Dobrze odsączony 1/4″ Najlepiej siany in situ, rozrzedzony do 6′. Collomia HA 20 – Dobrze osuszone 1/ 8″ Najlepiej zasiane in situ, rozrzedzić do 6”. Columnea GP 30-85 L 72-69 Torfowy S Commelina HHP 25-36 63 Dobrze osuszony 1/8″ Conophytum GP 10-35 L 77-72 Dobrze osuszony S Convallaria HP 55-360+ L ˆ 49-55 Dobrze osuszony JC Patrz nr 17. Convolvulus HA 5-15 63-77 Dobrze osuszony 1/8″ Chip (06) lub moczyć (10) nasiona. Cordyline GP 25-86 70-77 Torfowy 1/15” Patrz nr 13. (Moczyć przez minut w gorącej wodzie). Coreopsis HP 17-21 L 55-63 Dobrze osuszone S Rośliny jednoroczne można wysiewać In situ Correa HHSh 28-86 ˆ 63-72 Dobrze osuszony JC Cortaderia HP 12-21 L 63-69 Torfowy S Patrz nr 5. Corydalis HP 21-55 L 50-50 Dobrze osuszony S Cosmos HHA 5- 63-86 Dobrze osuszone 1/8″ Można wysiewać in situ Cotula HHA 13-42 49 Dobrze osuszony 1/15″ Crambe HP 15 -42 – Dobrze osuszone 1/2″ Najlepiej zasiane na miejscu. Craspedia HHA 12-30 70-75 Torfowy 1/8″ Może być zasiane in situ Crepis HA 5-10 70-77 Śr osuszone JC Crocosmia HP 30-86 49-56 Dobrze osuszony 1/15″ Krokus HBb 21-200 ˆ 45-63 Dobrze osuszony 1/8″ Crossandra GP 25-30 L ˆ 75-77 Torfowy S Patrz nr 5. Crotalaria GSh 20-29 63-77 Dobrze osuszony 1/12″ Patrz nr 13. (Moczenie przez 2 godziny) Cryptostegia GCI 21-86 ˆ 49-72 Dobrze osuszony 1/15” Patrz nr 10 (Moczenie przez 2 godziny) Cunonia GSh 30-56 68-77 Torfowy 1/15″ Cuphea HHP 8-06 L 72 Peaty S Cyananthus HP 12-56 L 63-55 Torfowy S Patrz nr 5. Cycad GP 25- 86 ˆ 68-77 Dobrze osuszone Połowę zakopać wzdłuż nasion. Cyklamen GP 25-56 D 50-60 Torfowy 1/4″ Utrzymuj wilgoć iw całkowitej ciemności. Cyklamen HP 29-15OD ˆ 55-60 Torfowy 1/4″ Patrz nr 6. Cynara HP 15-21 49-55 Dobrze odsączone 1/8″ Można wysiewać In situ. Cynoglossum HA 5-10 D 65-72 Torfowy 1/4″ Cyperus HHP 28-21 69-75 Torfowy JC Utrzymuj kompost lekko wilgotny Cyphomandra GP 20-21 70-68 Torfowy 1/13” Cyphostemma GP 30-60 ˆ 63 Dobrze osuszony 1/4″ Patrz nr 12. (Moczyć przez 2 godziny). Cyprypedium HP 25-360 L 63-63 Torfowy S Patrz nr 5. Bardzo trudne poza laboratorium. Cyrtanthus GP 25-86 ˆ 49-55 Torfowy S Utrzymuj kompost gęsty i wilgotny Dahlia HHA 5-18 55-56 Torfowy 1/14″ Nie dopuść do wyschnięcia kompostu. Darlingtonia HP 30-90 ˆ 70-70 Torfowy S Do nie pozwól kompostowi wyschnąć. Zobacz także nr 5. Datura HHSH 15-42 55-65 Dobrze osuszone 1/8″ Delonix GT 30-86 ˆ 75-72 Torfowy 1/15” Patrz nr 12. (Moczyć przez 17 godziny). Delosperma HHP 08-40 L 75 Dobrze osuszone S Delphinium HP 15-20 D 50-49 Torfowy 1/16″ Wysoka temperatura s. spowodować uśpienie. Patrz nr 10. (Wstępne schłodzenie przez 2 tygodnie). Desmodium GA 21-80 68-77 dobrze osuszony 1/12″ Dianella H/HHP 30-80 60- 69 Dobrze osuszone 1/13” Dianthus HHA, HP 12- 21 49-68 Dobrze osuszona JC Diascia HHA 12-28 55 Dobrze osuszony JC Dicentra HP 35-120 L 55-49 Dobrze osuszony JC Patrz nr 14. (Wstępne schłodzenie przez 6 tygodni). Dichorisandra GP 7-60 65-70 Torfowy JC Dictamnus HP 28-150 ˆ 49-50 Dobrze osuszony Patrz nr 13. (Wstępne schłodzenie przez 4-8 tygodni). Didymocarpus Gp 12-55 L 63-72 Dobrze osuszony S Dierama HP 32-150 L ˆ 60-56 Dobrze osuszony S Patrz nr 5. Dietes HHP 21 -100 ˆ 48- 56 Dobrze osuszony JC Digitalis HP, HB 16-17 L 55-60 Torfowy S Można wysiewać in situ. Dimorphotheca HHA 08-15 L 49-65 Torfowy JC Dionaea GP 30-86 L 72-77 Torfowy S Patrz nr 5. Dioon GP 30-86 ˆ 70-75 1/2 torfu, 1/ 2 piasek 1/4″ Patrz nr 2. Dioscorea HP 15-35 69-72 Torfowy 1/8″ Diplarrhena HP 28-80 45-65 Dobrze osuszony JC Diplolaena GSh 32-150 L 7-8O Torfowy JC Dipsacus HB 4-30 – Dobrze odsączone 1/4″ Najlepiej zasiane in situ Dissporum HP 30-150+ L ˆ 40-63 Dobrze osuszony JC Patrz nr 13. (Wstępne schłodzenie przez 6 tygodni). Dizygotheca HHSh 17-28 L 72 Peaty S Dodecatheon HP 100-330 49-63 Dobrze osuszony 1/15″ Widzieć Nr 6. Dolichos HHA 14-21 63 Dobrze osuszony 1/15″ Widzieć Nie. 13. Doronicum HP 12-18 L 70 Dobrze osuszony S Obniżyć temperaturę gleby w nocy Doryanthes HHP 28-56 55 Torfowy JC Patrz nr 13. (Moczyć przez 3 godziny). Draba HP 21-86 ˆ 48 Dobrze osuszony JC Patrz nr 6 i 13. Dracaena GSh 25-150 L ˆ 68-69 Dobrze osuszone S Utrzymuj kompost lekko wilgotny Dracunculus HP 29-200 ˆ 45-65 Torfowy JC Utrzymuj kompost lekko wilgotny Drosera GP 30-80 L 55-49 Torfowy S Patrz nr 5. Dryas HP 50-150 ˆ 49-70 Dobrze osuszone JC Patrz nr 6. Duchesnia HP 30-80 L 50-60 Dobrze osuszony JC Duranta GSh 25-56 72-75 Torfowy JC Eccremocarpus HP 29-56 ˆ 49-55 Dobrze osuszony JC Lekko przykryj nasiona srebrnym piaskiem Echeveria HHP 21-86 L ˆ 45-65 Dobrze osuszone JC Echinacea HP -20 L 63-69 Torf 1/8″ Zmniejsz temperaturę gleby w nocy. Echinops HP 14-56 55-72 Torfowy 1/16″ Żmijowiec HA 7-13 70 Dobrze osuszony 1/4 „Można zasiać na miejscu. Edraianthus HP 21-56 L 55-63 Dobrze osuszony 1/15″ Bakłażan GA 10-20 ˆ 70 Torf 1/8″ Utrzymuj kompost lekko moi st Emilia HHA 8-15 69 Dobrze osuszony 1/16″ Epilobium HP 15-25 49-50 Dobrze osuszony 1/8″ Episcia GP 25-36 L 69-80 Peaty S Nasiona jak pył. Patrz również nr 5. Eranthis HBb 30-330 ˆ 56-63 Dobrze osuszony 1/17″ Patrz nr 6 i 11 Eremurus HP 30-365 L 56-65 Dobrze osuszony JC patrz nr 16 Lekarz rodzinny Erica 30-100 L 49-69 Torf kwaśny S Patrz nr 5. Erigeron HP 16-14 48 Dobrze osuszone S Erinus HP 18-25 60-68 Dobrze osuszony S Eriobotrya HHSh 30-150 ˆ 49 Dobrze osuszony JC Patrz nr 12. (Moczyć przez 17 godziny). Eriophyllum HP 10-42 – Dobrze osuszone 1/8″ Najlepiej zasiane na zewnątrz i przesadzane Eryngium HP 5-72 L ˆ 60-68 Dobrze odsączone S Patrz nr 6. Erysium HP 15-28 – Dobrze odsączone 1/4″ Siać in situ. Erytryna HHSh -15 63-70 Torfowy 1/8″ Patrz nr 12 (Moczyć w 21 godzin) HBb erytronu 30-330 ˆ 49-60 Dobrze osuszony 1/8″ Patrz nr 6. Eschscholtzia HA 13-21 55-65 Dobrze osuszone 1/ Przesadzanie 4″ Resents, najlepiej zasiane in situ. Eukaliptus HHSh, HT 15-72 ˆ 69-75 Torfowy S Zasiej ziarno i sieczkę razem. Patrz nr 10. (Wstępne schłodzenie przez 4 tygodnie). Eucnide HHA 15-30 55-70 Dobrze osuszony 1/8″ Eucomis GBb 15-21 68-75 Torfowy 1/15″ Eupatorium HP 30-86 ˆ 49 Dobrze osuszony JC Euphorbia HHA,HP,GSh08-13 72-80 Dobrze osuszony 1/4″ przed schłodzeniem HPs przez 7 dni, a następnie moczyć przez 2 godziny.Sie w kompoście bez wapna (wrzosowaty). Eustoma HHP 08-20 L 56-77 Dobrze osuszony S Exacum GA 15-17 L 68-72 Torfowy S Pył z nasion jak. Patrz nr 5. Fascicularia HHP 28-120 L 55-69 Torfowy S Patrz nr 5. Fatsia HHSH 14-13 63-72 Torfowy 1/4″ Utrzymuj kompost lekko wilgotny. Faucaria GP 14-21 ˆ 56 Dobrze osuszone JC Wystarczy przysypać ostrym piaskiem. Feijoa HHSH 17-40 49-60 Torfowy 1/16″ Przed siewem wypłucz nasiona 3 razy. Felicia Amelloides HHP 30 49-50 Dobrze osuszony JC Patrz nr 12. (Wstawić do lodówki na 3 tygodnie). Felicia BergerianaHHA 29 70 Dobrze osuszone JC Ferns HP, GP 30-150 L 65 Torfowy S Patrz nr 4. Ficus GSh 15-80 L ˆ 69-85 Torfowy S Patrz nr 5. Filipendula HP 25- 86 55-56 Dobrze osuszony trawnik JC Flower Lawn HP 28-150 L ˆ 55-50 Dobrze osuszony S Patrz nr 6 lub 15. F. Kapusta i Jarmuż HB 14-20 65-70 Torfowy 1/8″ Można wysiewać in situ Foeniculum HP 10-14 D 65 Dobrze osuszone 1/8″ Nie lubi przesadzania, siać in situ. Francoa HHP 10-30 L 49-49 Torfowy S Patrz nr 6. Frezja HHBB 25-25 ˆ 63-69 Torfowy 1/4″ Patrz nr 7. Fritillaria HBb 330-450 ˆ 49- M Torfowy 1/16″ Patrz nr 6. Fuchsia GP 20-85 L 70-68 Torfowy S Patrz nr 5. Moczyć w wodzie deszczowej przez 3-4 dni. Utrzymuj kompost wilgotny. Gaillardia HP, HHA 15-18 L ˆ 65-72 Torfowy S Zmniejszyć temperaturę gleby w nocy. Galega HP 10-60 – Dobrze osuszone 1/4″ Najlepiej zasiane na zewnątrz i przesadzane. Galtonia HBb 15-17 ˆ 68 Torfowy 1/13″ Gardenia GSh 25-28 63-69 Torfowy 1 /8″ Użyj kompostu bez wapna (wrzosowaty). Gaura HHA 10-30 60- 72 Dobrze osuszone 1/ 15″ Gazania HHA 8-21 D 60-49 Dobrze osuszony 1/8″ Gentiana HP 14-100 D 70-72 Bez wapna JC Patrz nr 14. (Wstępne schłodzenie przez 2 miesiące). Gentianopsis HA 17-29 L — Dobrze odwodnione S Wysiewać na zewnątrz i chudy. Wrażliwy na zaburzenia korzeni. Geranium HHP 3-21 ˆ 63-72 Dobrze osuszony JC Geranium HP 25-90 ˆ 49 Dobrze osuszony JC Patrz nr 6 Gerbera GP 15-25 L 68-70 Torfowy JC Zasiej ostrym końcem w dół, nie zakrywaj całkowicie. Gesneria GP 10-21 L 70-68 Torfowy S Patrz nr 5. Geum HP 15-25 + ˆ 56-70 Torfowy 1/15″ Zmniejsz temperaturę gleby w nocy. Gilia HA 14 – Dobrze osuszone 1/8″ Wysiewać na zewnątrz i przerzedzać. Glaucidium HP 32-86 ˆ 45-56 Torfowy JC Glaucium HA 15-21 D 60- 63 Dobrze osuszony JC Transplant, najlepiej wysiany In situ. Globularia HP -29 L 45 Dobrze osuszony S Patrz nr 15. (Pre-chill przez 3 tygodnie). Gloriosa HHBb 25 72-65 Torfowy 1/15” Gloksynia GP 15-30 L 60-75 Torfowy S Patrz nr 5. Gnaphalium HP 10-21 L 56-70 Dobrze osuszony S Godetia HA 7-15 56 -65 Dobrze osuszone 1/4″ Można wysiewać in situ Gomphrena HHA 6-8 L 72-63 Dobrze osuszone JC Gourds HHA 15-30 77 Torfowy 1/4″ Można również traktować jako nr 5. Drzewo trawiaste HHP 32-150 L ˆ 65 Torfowy S Patrz nr 4. Trawy HP, HHA 11-90 L 63-68 Torfowy S Grevillea HHSh 15-21 L 63-80 Dobrze osuszony S Patrz nr 10. (Moczyć przez 17 godziny). Gunnera HP 10-60 ˆ 69-80 Torfowy 1/14″ Guzmania GP 7-86 L ˆ 56 -70 Torfowy S Patrz nr 5. Łyszczec hA, HP 10-14 ˆ 70 Torfowa JC Hacquetia HP 21-200 ˆ 45 Dobrze osuszony JC Patrz nr 17. Haemanthus GBb 7-48 63-55 Torfowy JC Haplopappus HP 15-30 49-69 Dobrze osuszony 1/8″ Hardenbergia HHP 21-100 ˆ 55-55 Dobrze osuszony 1/8″ Patrz nr 14. (Moczyć przez 17 godziny). Harpephyllum GP 08-29 63 -75 Torfowy 1/ 4” Patrz nr 10 (Namoczyć w 24 godz.) Haworthia HHP 21-55 L 55- 63 Dobrze osuszony JC Hedychium HHP 17-21 69-72 Torfowy 1/16″ Patrz nr 08. (Moczyć przez 2 godziny). Hedysarum HP 12-42 55-65 Dobrze osuszone 1/13″ Helenium HP 7- 69 Torfowy 1/14″ Można zasiać w situ. Zmniejsz temperaturę gleby w nocy. Helianthemum HP 12-18 63-69 Dobrze osuszone S Patrz nr 5. Helianthus HA 10-14 72-72 Torfowy 1/4″ Można wysiewać in situ. Helichrys hm HHA 7-10 L 63-75 Dobrze osuszony S Heliophila HHA 14-21 55-65 Dobrze osuszone 1/ 15″ Heliopsis HP -15 69 Dobrze osuszony 1/15″ Heliotropium HHP 10-40 ˆ 49-72 Dobrze osuszony 1/15″ Helipterum HA 12-17 63-77 Torfowy 1/16″ Można wysiewać in situ Helleborous HP 30-720 ˆ 49-49 Dobrze osuszony Patrz nr 6. Może być konieczne przejście przez dwie zimy na zewnątrz. Hemerocallis HP 15-49 55-70 Dobrze osuszony 1/8″ Patrz nr 14 (Wstępne schładzanie przez 6 tygodni) Hemiphora GP 21 -100 ˆ 70-72 Torfowy JC Hepatica HP 21-270 L 50-45 Dobrze osuszone JC Patrz nr 15. (Wstępne schładzanie przez 3 tygodnie). Heracleum HP 21-86 – Dobrze odsączone 1/4″ Siać in situ. Patrz nr 6. Przepuklina HP 10-10 69 Dobrze osuszony JC Hesperis HB 16-25 L 65-77 Torfowy S Można wysiewać na miejscu. Zmniejsz temperaturę gleby w nocy. Heuchera HP -56 L 65-68 Dobrze osuszony S Hibiscus HHP, GA 13-30 ˆ 75-77 Torfowy 1/15″ Odłup i namocz. Zobacz numery 06 i 13. Hieracjum HP 15-30 49-60 Dobrze osuszony JC Hippeastrum HHBB 25-40 72 Pemy 1/8″ Malwa HA, HP 10-13 L 56-70 Torfowy S Można wysiewać in situ. Holmskioldia GSh 21-86 ˆ 49-60 Dobrze osuszona JC Hosta HP 29-86 49 Torfowy 1/16″ Utrzymuj kompost lekko wilgotny. Humulus HP 24-30 68-75 Dobrze osuszone 1/4″ Można wysiewać na miejscu. Hunnemannia HHA 12-18 63-69 Dobrze osuszone 1/13″ Można wysiewać in situ. Stanowi ładną roślinę doniczkową. Hutchutinsia HP 14-25 – Dobrze osuszone 1/4″ Siać in situ. Hyoscymus HB, HA 15-36 – Dobrze osuszony 1/8″ Siać in situ Hypericum HSh 28-86 ˆ 55-45 Dobrze osuszony JC Hypoestes GP 08-18 63-69 Dobrze osuszony JC Hyssopus HP 10-41 50-68 Torfowy 1/13″ Iliamna HP 30-330 L 55-55 Dobrze osuszony 1/13″ Patrz nr 15. (Wstępne schładzanie przez 3 tygodnie). Niecierpek HHA 17-30 L 72-75 Torfowy S Patrz nr 5. Utrzymuj bardzo wysoki wilgotność do kiełkowania. Incarvillea HP 25-21 49-65 Dobrze osuszone S Patrz nr 5. Indigofera HHSh 25-86 ˆ 49 Dobrze osuszony 1/8 Patrz nr 13. (Moczyć przez 17 godziny). Inula HP 10-42 55-65 Dobrze osuszone 1/13″ Można wysiewać in situ Ionopsidium HA 15-21 55-60 Dobrze osuszone 1/ 15” Siać na miejscu. Ipomaea HHA 5-21 ˆ 63-75 Torfowy 1/4″ Chip i moczyć. Patrz nr 12 oraz 13 Iris HP 30-450 ˆ 60-69 Torfowy 1/4″ Patrz nr 6. Maj weź dwie zimy na zewnątrz. Isatis HB 12-40 49 Dobrze osuszony 1/15″ Siać in situ. Ixiolirion HBb 29-100 ˆ 42 Dobrze osuszony 1/12″ Ixora GSh 21-120 ˆ 72-63 Dobrze osuszony 1/12″ Patrz nr 10. (Wstępne schładzanie przez 3 tygodnie). Jacaranda GSh 08-15 63-77 Torfowy JC Jacobaea HA 8-21 55-65 Dobrze osuszony 1/8″ Jacobinia GP 32-180 ˆ 70-70 Torfowy 1/ 8″ Patrz nr 12. moczyć przez 21 godziny). Jasione HP -20 65 Dobrze osuszony JC Jatropha GP 30-86 ˆ 49-72 Dobrze osuszony 1/15″ Jovellana H/ HHSh 21-100 ˆ 49-50 Dobrze osuszony S Kalanchoe GP 7-29 L ˆ 63-70 Weil osuszony S Lubi dobrą cyrkulację powietrza. Kallstroemia HHA 12-21 ˆ 60-49 Dobrze osuszony JC Kaulfussia HA 21-29 – Dobrze odsączone 1/4″ Najlepiej zasiane in situ. Cienkie do 6². Kentranthus HP 15-36 63 -70 Dobrze osuszone JC Kirengeshoma HP 30-220 45-65 Torfowy JC Utrzymuj kompost równomiernie wilgotny. Knautia HP -20 – Dobrze odsączone 1/4″ Najlepiej zasiane in situ Cienkie do 6′. Kniphofia HP 08-21 69-72 Torf 1/4″ Zmniejsz temperaturę gleby w nocy Kochia HHA 10-15 L 70-72 Dobrze osuszona S Lagerstroemia HHSh 14-15 L 70 Dobrze osuszony S Patrz nr 5 Lagunaria GT 21-140 ˆ 49-69 Torfowy 1/8″ Patrz nr 13. (Moczyć przez 2 godziny). Lamium HP 21-56 49-69 Dobrze osuszony JC Lampranthus HHP 11-28 D 63-72 Dobrze osuszony JC Lantana HHP 40 -60 ˆ 69-72 Torfowy 1/8″ Patrz nr 14. (1 dzień moczyć w gorącej wodzie). Lapageria HHP 25-86 ˆ 63-70 Torfowy 1/8″ Patrz nr 10 Moczyć przez 3 dni na zmianę woda 3/5 razy dziennie Lapeirousia HBb 30-86 ˆ 49-60 Dobrze osuszony 1/8″ Larkspur HA 12-21 D 48-49 Torfowy 1/10″ Patrz nr 14. (Wstępne schłodzenie przez 2 tygodnie). Wysokie temperatury powodują uśpienie. Lasthenia HA 17-15 – Dobrze odsączone 1/8″ Najlepiej zasiać in situ Cienkie do 4″. Lathyrus HP 17-28 ˆ 49- 63 Torfowy 1/4″ Namocz lub rozdrobnij nasiona. Patrz nr 12 lub 12 Lavatera HA, HB, HP 14-18 70 Torfowy 1/15″ Lawenda HSh 20-100 ˆ 55-63 Dobrze osuszony JC Patrz nr 12. (Wstępne schłodzenie przez 4-6 tygodni). Lawrencellida HHA 17-30 L 60-75 Dobrze osuszony S Layia HA 8-29 69-75 Dobrze osuszony 1/8″ Leea GP 29-86 ˆ 77-70 Dobrze osuszony 1/8″ Patrz nr 12. Leontopodium HP 08-40 L 50 Dobrze osuszony S patrz nr 15. (Wstępne schładzanie przez 3 tygodnie). Leptosyfon HA 15-15 50-60 Dobrze osuszone 1/16″ Najlepiej siać in situ. Leptospermum HHSh 30-86 56 Torfowy 1/14″ Leptosyna HA 6-10 L 49-63 Torfowy 1/8″ Leschenaultia GSh 30-85 ˆ 49-65 Dobrze osuszony JC Lewisia HP 365 + L ˆ 45 Dobrze osuszony S Patrz nr 13. (Wstępne schładzanie przez 5 tygodni). Liatris HP 15-21 55-69 Dobrze osuszone JC Zmniejsz temperaturę gleby w nocy. Libertia HP 21-150 ˆ 48 Dobrze osuszone 1/8″ Patrz nr 6. Ligularia HP 14-30 ˆ 55-56 Torfowy S Utrzymuj kompost lekko wilgotny Lilie HBb 25- 270 ˆ 56-75 Torfowy JC Patrz nr 10 po więcej szczegółów . Limnanthes HA 10-21 49 Dobrze osuszone 1/15″ Można wysiewać in situ Limonium HP, HHA 10-20 D 65-55 Dobrze osuszony JC Suworowii potrzebuje całkowitej ciemności, aby wykiełkować. Linanthus HA 17-15 – Dobrze osuszone 1/8″ Wysiewać na zewnątrz i przerzedzać. Linaria HP 11-14 49-60 Dobrze osuszony JC Patrz nr 14 (Wstępne schładzanie przez 3 tygodnie) Linum HP 20-18 55 Dobrze osuszone 1/8″ Najlepiej zasiane na miejscu. Lisianthus HHP -20 L 56-77 Dobrze osuszony S Lithops GP 10-37 L ˆ 70-70 Dobrze osuszone S Lobelia HHA,HHP 15-20 L 63-72 Dobrze osuszone S Umieść nasiona gatunków bylin w lodówce na 3 miesiące (patrz nr 14). Lomatia HHSh 25-150 ˆ 49-60 Dobrze osuszony 1/8″ Lonas HA 5-7 D 70 Dobrze osuszony JC Można wysiewać in situ Lotus HHP 12-28 ˆ 55-65 Dobrze odsączony JC Transplant do doniczek 3”. Luculia HHSH 21-56 ˆ 55-56 Dobrze osuszony JC Lunaria HB 08-10 70 Dobrze osuszone 1 /8″ Możliwość siewu in situ Lupin HP 12-56 D 50-60 Dobrze odsączone 1/8″ Namocz lub pokrusz nasiona. Zobacz numery 06 lub 13. Lychnis HP 15-30 L 70 Dobrze osuszony S Patrz nr 13. (wstępne schłodzenie przez 2 tygodnie). Lysichitum HP 25-56 ˆ 55-63 Torfowy 1/4″ Utrzymuj kompost w stanie nasyconym, stojąc w wodzie. Lysimachia HP 30-90 ˆ 49-56 Torfowy S Utrzymuj kompost wilgotny Lythrum HP 15-21 63-63 Torfowy JC Macropidia GP 30-86 L 63-60 Torfowy S Patrz nr 5. Malope HA 13-28 60-72 Torfowy JC Patrz nr 14. (Wstępne schładzanie przez 3 tygodnie). Malva HP 5-21 70 Torfowy 1/15″ Mandeville HHSh 14-29 56-72 Dobrze osuszone JC Zasiej w 1/2 piasku i 1/2 torfu Mandragora HP 50-60 49-50 Torfowy 1/8″ Marigold HHA 5-15 69-75 Torfowy JC Matricaria HP 5-20 L 68-68 Dobrze osuszony S Obniżyć temperaturę gleby w nocy. Maurandia HHP 10-21 55-56 Dobrze osuszone 1/15″ Meconopsis HP 15-25 ˆ 49-65 Torfowy S Utrzymywać lekko wilgotny. Patrz też nr 5. Melia GT 21-140 ˆ 48 Dobrze osuszony 1/8″ Melianthus HHSh 30-150 68-72 Torfowy 1/16″ Mentzelia HA 5-18 55-60 Dobrze osuszona JC Mertensia HP 29-56 ˆ 55-56 Dobrze osuszony 1/16” Patrz nr 11. (Wstępne schładzanie przez 3 tygodnie). MesembryanthemumHHA 13-20 D 65-63 Dobrze osuszone S Metrosideros HHSh 30-86 ˆ 55-45 Torfowy 1/14″ Mimosa GP 20-21 L 68-75 Dobrze osuszony S Patrz nr. 10 (Namoczyć w 17 minut w prawie wrzącej wodzie). Mimulus HHP, HP 7-21 L 72-68 Torfowy S Patrz nr 14. (Wstępne schładzanie przez 3 tygodnie). Potem nr 5. Mina HHP 17-25 68 Dobrze odsączony 1/4″ Wiór i nasiąknięty. Patrz nr 11 oraz 14 Mirabilis HHA 7-17 L 69 Dobrze osuszone S MIESZANKI: różne typy w tych grupach będą kiełkować w różnym czasie ostatnich czasach. Nakłuwaj każde, gdy się pojawi i nie odrzucaj drzew iglastych HT 21-330 ˆ 49-60 Torfowy JC Patrz nr 6 i 15 Drzewa liściaste HT 21-270 50-56 Torfowy JC Patrz nr 6 i 15 Dzikie kwiaty HA,HP 30-150 ˆ 55-65 Dobrze osuszone 1/13² Patrz nr 6 Wieczne Fls. HHA 12-20 56-72 Dobrze osuszone 1/16² Można wysiewać in situ Wieczne Fls. HP 28-180 ˆ 60-68 Dobrze osuszony JC Patrz nr 6 Exotics GP 21-200 ˆ 49-72 Torfowy JC Fls. aby przyciągnąć B/muchy HA 12-20 – Dobrze osuszony 1/8² Można wysiewać in situ Australian Bush GP 30-150 L 72-80 Torfowy S Shore/Coastal HB,HP 30-150 45-63 Dobrze osuszony JC Srebrno/Szary Fol. HP, HHA 21-140 ˆ 45-65 Dobrze osuszone JC Succulents HHP 32-85 L

-68 Dobrze osuszona S Moluccelia 21-30 L 56 Dobrze osuszony JC Wstępnie schładzaj przez 5 dni 40°F temp. noc daje najlepsze rezultaty. Momordica HHA 10-21 55-63 Torfowy 1/8″ Zasiej nasiona pojedynczo w 3′ doniczkach. Monarda HP 10-40 56-69 Torfowy JC Obniżyć temperaturę gleby o noc. Moraea HHBb 25-86 ˆ 49-49 Dobrze osuszone 1/8″ Morina HP 14-36 42 Torfowy 1/15″ Mucuna GP 24-77 63-70 Torfowy 1/4″ Muscari HBb 42-56 55-63 Dobrze osuszony 1/16″ Mutisia H/HHSh 24-86 68 Dobrze osuszony 1/12″ Myosotidium H/HHP 30-150 ˆ 56-72 Torfowy 1/15″ Myosotis HB 15-28 D 65-63 Torfowy S Patrz nr 5, ale trzymaj się w całkowitej ciemności Myrrhis HP 14-42 55-63 Dobrze osuszone 1/8″ Można wysiewać in situ Naranjilla GP 10-29 ˆ 70-86 Torfowy 1/16″ Nasturcja HA 7-14 65 Dobrze odsączone 1/4″ Najlepiej zasiane in situ Nemesia HHA 7-21 49-65 Torfowy S Patrz nr 5. Nemophila HA 7-21 49 Dobrze osuszony 1/16″ Można wysiewać in situ. Neperrthes GP 25-86 ˆ 69-85 Torfowy S Nie pozwól kompostowi wyschnąć. Zobacz także nr 5. Nepeta HP 7-21 60-69 Dobrze osuszony JC Można wysiewać in situ. Nerine HHBb 12-21 55-56 Dobrze odsączone S Natychmiast zasiać, utrzymywać wilgotne i umieścić w worku polietylenowym. Nerium GSh 21-86 L ˆ 56-72 Torfowy S Nertera GP 30-77 D 68-63 Dobrze osuszony SC Patrz nr 8. Nicandra HA 12-18 70-75 Dobrze osuszony JC Nicotiana HHA 08-20 L 69-72 Dobrze osuszony S Nierembergia HHP 15-29 ˆ 63-69 Dobrze osuszony JC Nigella HA -15 49-63 Dobrze osuszony 1/15″ To, co najlepsze zasiane in situ. Nienawidzi przesadzania. Nolana HHA 10-30 60-63 Dobrze osuszone 1/16″ Można wysiewać in situ. Nomocharis HBb 30-120 L 45-50 Dobrze osuszony JC Patrz nr 14 Notholirion H/ HHBb 28-180 L ˆ 40-49 Dobrze osuszona JC Patrz nr. 16 Ocimum HA 10-42 L 45-63 Dobrze osuszony S Oenothera HP 14-21 L 49-69 Dobrze osuszony JC Obniżyć temperaturę gleby w nocy. Omphalodes HP 10-42 68-75 Dobrze osuszony 1/8″ Onopordon HP,HB 30-49 49-55 Dobrze osuszone 1/4″ Można wysiewać na miejscu. Onosma HP 21-56 42 Dobrze osuszony 1/14″ Orchidea GP 86-450 L 63-77 Dobrze osuszony S Orchis HBb 86-365 L ˆ 63-69 Dobrze osuszony S Ornithogalum GBb 21-200 ˆ 45-63 Torfowy 1/15″ Patrz nr 6 Orphium GSh 20-41 L 55-56 Dobrze osuszone S Osteospermum HHA,HP 11-14 L 55-63 Dobrze osuszony JC Oxalis HBb 14-60 49-65 Dobrze osuszony JC Pachypodium GP 32-180 L 68-70 Dobrze osuszony S Paeonia HP 450+ L ˆ 49-55 Dobrze osuszony JC patrz nr 17. Trzymaj zacieniony i wilgotny. Palms GP 56-150 ˆ 75-72 Torfowy 1/4″ Patrz nr 2 Pansy HP 14-21 D 60- 72 Dobrze osuszone 1/ 14” Patrz nr 14. (Wstępne schładzanie przez 2 tygodnie.) Papaver HP 10-30 D 55 Dobrze osuszone S Najlepiej siać in situ. P. Orientale Potrzebuje światła do kiełkowania. Paradisea HP 21-150 ˆ 48 Dobrze osuszony 1/15″ Patrz nr 6 Parnassia HP 30-100 ˆ 49-60 Torfowy S Ustaw miskę nasienną w spodku z wodą, aby gleba była zawsze wilgotna. -85 ˆ 40 Dobrze osuszony 1/17″ Patrz nr 14. Passiflora HHP 21-360 72-85 Torfowy 1/4″ Patrz nr 13 Pojemnik na nasiona od czasu do czasu namoczyć Pavonia GSh 30-49 ˆ 70 Torfowy 1/15″ Orzeszki ziemne GA 7-21 70-75 Torfowy 1/4″ Siać i umieść w worku polietylenowym aż do wykiełkowania. Peltiphyllum HP 21-86 L ˆ 45-60 Torfowy S Umieść miskę nasienną w spodku z wodą, aby gleba była zawsze wilgotna. Penstemon HP 15-17 L 50-60 Dobrze osuszony JC Patrz nr 13 Pentas GP 24-36 63-72 Torfowy S Patrz nr 5 Peperomia GP 12- 30 63-70 Torfowy S Patrz nr 5 Perilla HHA 16-29 L 63-68 Torfowy S Petrea GSh 28-63 L 60-72 Torfowy S Petunia HHA 10-15 L 68-75 Hybrydy i bliźniaki torfowe S F1 mogą wymagać 80°F do kiełkowania. Facelia HA 12-21 D 55-56 Dobrze odsączone 1/4″ Najlepiej wysiewać in situ. Wymagana całkowita ciemność. Phaeomeria GP 29-86 ˆ 80 Dobrze osuszony 1/8″ Phaseolus GP 21-60 63-70 Dobrze osuszony 1/16″ Odłup i namocz. Zobacz numery 06 jakiś 13. Filodendron GP 21-86 ˆ 72-72 Torfowy 1/15″ Phlomis HP 14-40 49 Dobrze osuszony JC Phlox-Annual HHA -20 D 55-65 Torfowy 1/12” Siać bezpośrednio do doniczek, ponieważ nie lubi przesadzania. Floks-Wieloletni HP 18-30 D 70 Torfowy 1/15” Patrz nr 14 (Wstępne schładzanie przez 4 tygodnie) Phormium HP 30-150 ˆ 63-68 Torfowy JC Phuopsis HP 30-40 L 49-63 Dobrze osuszone S Phygelius HP 10-13 70-72 Dobrze osuszony JC Physalis HP 20-28 L 72 Dobrze osuszone S Physostegia HP 20-21 49-68 Torfowy JC Obniżyć temperaturę gleby w nocy. Phyteuma HP 21-86 ˆ 49-50 Dobrze osuszony JC Patrz nr 6 Phytolacca HP 21-55 63-63 Dobrze osuszony 1/8″ Pilea GP 15-50 L ˆ 56-75 Torfowy S Patrz nr 5. Pinguicula HHP 30-100 L 45 Torfowy S Patrz nr 5. Użyj kompostu 1/2 torfu i 1/2 piasku. Pittosporum HHSh 21-56 45 Dobrze osuszony 1/15″ Umieść nasiona w torebce i zanurz na kilka sekund we wrzącej wodzie. Platycodon HP 14-21 L 70 Dobrze osuszony S Platystemon HA 13-28 49-63 Dobrze osuszony 1/16 Siać in situ Plumbago GP 24 -30 63 Dobrze osuszony JC Plumeria GP 30-180 ˆ 63-77 Torfowy 1/15″ Patrz nr 12. Podolepis HHA 15-30 L 60-70 Dobrze osuszony S Podophyllum HP 29-140 L 55-56 Peaty JC Wstępnie schładzaj przez 3 tygodnie. Utrzymuj kompost zawsze wilgotny. Polemonium HP 15-21 70 Torfowy 1/17″ Zmniejsz temperaturę gleby w nocy. Polygala HSh 25- 56 L 60-55 Dobrze osuszony JC Polygonatum H P 30-545 ˆ 50 Dobrze osuszone 1/ 15″ Patrz nr 6. Wielokąt HP,HHA 21-60 ˆ 63-69 Torfowy 1/14″ Nie podlewaj Portulaca HHA 14-21 L 68-77 Dobrze osuszony S Potentilla HP 15-28 63-65 Dobrze osuszone JC Poterium HP 32-45 ˆ 50 Dobrze osuszony JC Patrz nr 6. Primula- IndoorsGA, GP 15-25 L 55-45 Peaty S P.Sinensis potrzebuje ciemności do kiełkowania. Primula-OutdoorHP 15-36 L 60-63 Torfowy S Patrz nr 13. (Wstępne schładzanie przez 3 tygodnie). Trąbowiec GA/HHA 15-42 ˆ 70-72 Torfowy 1/4″ Protea HHT 30-77 ˆ 63-69 Torfowy 1/4″ Wysiewać natychmiast. Prunella HP 21-56 45-65 Dobrze osuszony 1/15″ Psidium 25-56 ˆ 72-68 Torfowy JC Patrz nr 12. Pulmonaria HP 21-40 56-63 Torfowy JC Pulsatilla HP 30-120 ˆ 63-70 Dobrze osuszony JC See Nr 6. Odetnij „ogony” nasion przed wysiewem Pyrethum HHA, HP 25-60 ˆ 50 Dobrze osuszone JC Podwójność kwiatów wzrasta w 2 roku . Pyrola HSh 21-86 L ˆ 45 Peaty S Ramonda HP 29-56 L 50 -60 Dobrze osuszony S Ranunculus HP 30-77 ˆ 49 Dobrze osuszony 1/15” Patrz nr 6. Raoulia HP 30-86 L 49-60 Dobrze osuszony S Ratibida HA/HB/HP 20-40 63-75 Dobrze osuszony 1/8″ Zmniejsz temperaturę gleby w nocy. Rechsteineria GBb 21-56 63 Dobrze osuszony JC Rehmannia H/HHP 20 -42 L 55-49 Dobrze osuszony JC Reseda HB,HA 5-21 L 70 Dobrze osuszone S Wymagana dodatkowa ostrożność podczas przesadzania. Reum HP 15-40 56-63 Torfowy 1/8″ Rhodanthe HHA 13-28 75-72 Dobrze osuszony JC Można wysiewać in situ Rhodochiton HHP 10-42 ˆ 49-63 Torfowy JC Rhodohypoxis HP 30-86 ˆ 48 Wymagany dobrze odsączony kompost bez wapna JC. Rhoeo GP 12-55 63-69 Torfowy JC Patrz nr 13. (Moczyć przez 1/2 godziny). Ricinus HHA 14-20 63 -75 Torfowy 1/ 4″ Te nasiona są trujące. Rochea HHP 15-40 L 60-63 PBM S Patrz nr 5. Rodgersia HP 12-63 L 45-63 Peaty S Roscoea HP 30-450 L 49-55 Dobrze osuszony S Patrz nr 16. Rothmannia HHSh 21-86 ˆ 63-70 Torfowy 1/8″ Patrz nr 10 (Moczenie przez 5 godzin Rudbeckia HHA, HP 5-15 L 70 Torfowy S Fulgida patrz nr 13.(Pre-chi ll przez 2 tygodnie). Ruella HP 21-56 ˆ 63-63 Torfowy JC Ruta HP 30-42 60-49 Dobrze osuszona JC Sagina HP 10-21 49 Dobrze osuszony JC Saintpaulia GP 30-63 L 72-75 Torfowy S Patrz nr 5 Salpiglossis HHA 10-32 D 70-68 Torfowy S Salvia HHA, HA 11-14 L 56-80 Dobrze osuszone S Dla Patens i Superba patrz nr 14. (Wstępne schładzanie przez 3 tygodnie). Sandersonia HHBb 25-86 ˆ 70 Dobrze osuszony 1/8″ Patrz nr 10 Sanguinaria HP 30-86 ˆ 49-49 Dobrze osuszony 1/14″ Sanguisorba HP 32-56 42-50 Dobrze osuszony S Sanvitalia HA 11-17 L 69 Dobrze osuszone S Zachować ostrożność podczas przesadzania. Saponaria HA,HP 10-21 L 69 Dobrze osuszony S Patrz nr 15. (Wstępne schładzanie przez 3 tygodnie). Sarracenia HP 21-86 L ˆ 68-77 Torfowy S Patrz nr 15. (Wstępne schładzanie przez 7 dni), a następnie nr 5. Saxifraga HP 16-60 ˆ 65-72 Dobrze osuszony JC Patrz nr 6. Scabiosa HA 11-12 ˆ 72-72 Dobrze osuszony 1/16″ Schefflera GSh 15-35 72 Torfowy 1/12″ Schizanthus GA 7-14 D 60-72 Torfowy S Schizopetalon HHA 6-21 56-63 Dobrze osuszony 1/15″ Schizostylis HBb 30-80 ˆ 56-60 Dobrze osuszone 1 /14” Scilla HP 30-180 ˆ 49 Torfowy 1/16″ Patrz nr 6. Scutellaria HP 10-120 ˆ 50 Dobrze osuszony JC Sedum HP 15-30 ˆ 45 Dobrze osuszony S Patrz nr 6. Sempervivum HP 10-30 ˆ 70 Dobrze osuszony S Senecio HHA 08-20 L 55-63 Dobrze osuszone 1/15″ Setcreasia HHP 30-37 70 Torfowy JC Shortia HP 30-60 ˆ 63-60 Torfowy S Patrz nr 15. (Wstępne schładzanie przez 3 tygodnie). Sidalcea HP 10-42 50 Dobrze osuszone 1 /8″ Silene HP 15-15 68 Dobrze osuszony JC Można wysiewać in situ Silybum HA 13-21 55-60 Dobrze osuszone 1/ 8″ Możliwość siewu na miejscu. Simmondsia HHT 10-21 55-56 Dobrze osuszone JC Patrz nr 13. (Moczyć przez 06 godziny). Sinningia GP 08-20 L 63 Torfowy S Sisyrinchium HP 32-120 ˆ 49 Dobrze osuszony 1/8″ Patrz nr 6. Smilacena HP 30-120 L 63-50 Torfowy JC Patrz nr 15. (Wstępne schładzanie przez 3 tygodnie). Smithiantha GP 12-40 L 75-72 Torfowy S Bardzo małe nasiona Solanum GP 14-21 L 70-77 Dobrze osuszone S Rośliny należy umieścić na zewnątrz przez su mer do zapylania. Soldanella HP 21-150 L ˆ 45-60 Dobrze osuszone JC Patrz nr 10. (Wstępne schłodzenie przez 4 tygodnie). Solidago HP 10-42 50 Dobrze osuszone JC Sparaxis HBb 21-86 ˆ 45-49 Dobrze osuszony 1/12″ Sparmannia GSh 18-30 60-68 Torfowy JC Specularia HA 06-30 – Dobrze osuszone 1/16” Siać na zewnątrz i przerzedzać. Spigelia H/HHP 30-49 L 68-63 Dobrze osuszony JC Patrz nr 13. (Wstępne schładzanie przez 3 tygodnie). Stachys HP 12-30 L 70 Dobrze osuszony JC Reduce temperatura gleby w nocy. Rosną po suchej stronie. Stapelia GP 7-30 L 49-69 Torf S Użyj 1/2 torfu 1/2 piasku. Stenocarpus HHT 25-86 ˆ 56-77 Dobrze osuszony JC Stephanotis GP 15-86 ˆ 72-72 Torfowy 1/12″ Utrzymuj kompost lekko wilgotny. Stereospermum GSh 29-15O ˆ 55-72 Dobrze osuszone akcje JC HHA 10-15 L 49-60 Dobrze osuszone S Można wysiewać in situ. Stokesia HP 21-21 72 Torfowy 1/16″ Strelicja GP 30-100 ˆ 69-75 Piasek S Patrz nr 1. Moczyć do 3 dni codziennie zmieniając wodę Streptocarpus GP 14-30 L 55-60 Torfowy S Bardzo małe nasiona. Patrz nr 5. Streptosolon HHSh 25-86 ˆ 55-49 Dobrze osuszony 1/12″ Stylomecon HA 12-21 – Dobrze osuszone 1/10″ Siać na zewnątrz i chudnąć do 6″. Succisa HP 08-20 ˆ 55-69 Dobrze osuszona JC Sutherlandia H/HHSh 24-28 56-63 Dobrze osuszone 1/12″ Patrz nr 14. (Moczyć przez 3 godziny). Słodki groszek HA -20 D 50-60 Torf 1/4² Pilnuj lub moczyć nasiona. Zobacz numery 06 oraz 13. Rozwijaj się. Symphyandra HP 17-30 L 60-65 Dobrze osuszone JC Tacca GP 21-220 ˆ 80-85 Torf 1/8″ Moczenie przez 72 h nasz. Patrz nr 10. Tacitus HHP 25-86 L ˆ 40-56 Dobrze osuszony S Tecophilaea HBb 21-330 ˆ 49-55 Torfowy 1/15″ Kompost powinien być lekko wilgotny. Tellima HP 21-86 ˆ 49-49 Dobrze osuszone S Patrz nr 6. Tephrosia HP 21-48 63-68 Dobrze osuszony JC Chip i namoczony. Zobacz numery 06 oraz 13. Tetranema GP 10-30 60- 72 Torfowy JC Teucrium HP 21-28 68 Dobrze osuszone S Thalictrum HP 15-21 ˆ 50-48 Dobrze osuszony 1/8″ Thermopsis HP 15-30 63 Dobrze osuszony 1/17″ Nasiona spiłuj lub namocz. Zobacz numery 06 oraz 13. Thunbergia HHA 12-21 ˆ 70-68 Torfowy JC Utrzymuj kompost lekko wilgotny. grasica HP 13-30 L 55 Torfowy S Patrz nr 5. Tiarella HP 12-86 45 Dobrze osuszony S Patrz nr 6. Tibouchina GSh 29-85 L ˆ 49-68 Torfowy S Patrz nr 5. Tigridia H/HHBb 30-86 50 -60 Dobrze osuszone 1/12″ Tillandsia GP 29-72 L ˆ 55-56 Torfowy S Patrz nr 5. Tithonia HHA 5-15 L 70- Dobrze osuszony S Torenia GA 14-28 L 72-75 Torfowy S Patrz nr 5. Townsendia HP 32-90 ˆ 49 Dobrze osuszony 1/16″ Patrz nr 6. Trachelia HHP 15-21 L 55-49 Dobrze osuszony S Trachymen HHA 12-30 D 70 Dobrze osuszone 1 /14″ Ostrożnie przeszczep. Tradescantia HP 25-40 69 Torfowy JC Obniżyć temperaturę gleby w nocy. Drzewo żeńskie HHP 21-86 L ˆ 63-70 Torfowy S Patrz nr 4. Trichosanthes HHA 12- 30 56-75 Torfowy 1″ Zasiej pojedynczo w 2′ doniczkach. Tricyrtis HP 30-80 ˆ 63-69 Dobrze odsączony 1/8″ Utrzymuj kompost lekko wilgotny. Trillium HP 450+ ˆ 63-63 Dobrze osuszony S Patrz nr 14. Wymaga dwóch okresów co najmniej 3 miesięcy w lodówce. Tripteris HA 5-15 55-65 Dobrze osuszone 1/8″ Można siać na miejscu. Trollius HP 28-450 ˆ 50 Dobrze osuszony S patrz nr 13 (Wstępne schładzanie przez 2 tygodnie) Trop. SpeciosumHP 270-365 ˆ 45-63 Dobrze osuszony JC Tropaeolum HA 08-10 55-60 Torfowy 1/4″ Można wysiewać in situ Tulipa HBb 55-72 ˆ 48 Dobrze osuszony 1/8″ Patrz nr 6. Tunica HP 14-45 ˆ 50 Dobrze osuszony 1/15 Patrz nr 6 Tweedia Lekarz rodzinny 28-86 ˆ 70 Dobrze osuszone JC Urospermum HP/H B 17-21 L 55- 63 Dobrze osuszony JC Ursinia HHA 14-29 48-49 Dobrze osuszony JC Uvularia HP 29-200 ˆ 45-63 Torfowy JC Vallota HHBb 30-60 56-70 Torfowy 1/15” Veltheimia HHBb 28- 86 ˆ 49-63 Torfowy 1/14″ Kompost utrzymuj lekko wilgotny Venidium HHA 6-10 55-49 Torfowy 1/8″ Veratrum HP 77-220 ˆ 55-50 Dobrze osuszony 1/4² Patrz nr 6 i nr 16. Verbascum HB,HP 15-21 50-49 Dobrze osuszony 1/17″ Może być uprawiana in situ Verbena HHA,HP 15-77 D 65 Dobrze osuszony 1/16″ Bonariensis i Venosa. Patrz nr 10. (Wstępne schłodzenie przez 2 tygodnie). Verbesina HHA 10-30 60-56 Dobrze osuszony 1/8″ Veronica HP 13-30 L 65 Torfowy JC Obniżyć temperaturę gleby w nocy Veronicastrum HP 21-37 L 49-60 Dobrze osuszony JC Vicia HP 21-37 63-70 Dobrze osuszony JC Vinca GA 15-25 D 70-72 Torfowy 1/15″ Viola HP 14-20 D 68-69 Dobrze osuszony 1/12” Patrz nr 13. (Wstępne schłodzenie przez 2 tygodnie). Viscaria HA -20 49-60 Dobrze osuszona JC Vriesia GP 7-86 L ˆ 56.7 Torfowy S Patrz nr 5. Wahlenbergia HHA 14-17 L 55-68 Dobrze osuszony S Wallflower HB 10-12 63-65 Dobrze odsączone 1/4″ Wysiać w łóżku rezerwowym, wykłuć w odległości 6², sadzić w październiku. Lekarz rodzinny lilii wodnych 12-30 Plik seed i zanurzyć w wodzie o 72-72’F, zmień wodę dwa razy dziennie. Watsonia HBb 25-150 ˆ 48-60 Dobrze odsączone 1/8″ Utrzymuj kompost wilgotny. Xeranthemum HA 08-13 68 Dobrze osuszony przeszczep JC Ostrożnie Xerophyllum HP 30-49 ˆ 49-55 Torfowy JC Yucca HA 30-270 ˆ 68-70 Dobrze osuszona JC Filamentosa kiełkuje w 50°F. Zantedeschia HHP 21-86 L ˆ 63-72 Torfowy S Patrz nr 12. Utrzymuj kompost dość wilgotny. Zauschneria H/HHP 30-49 L 60-63 Dobrze osuszony JC Zea HHA 5-14 68 Torfowy 1/4″ Zasiej nasiona pojedynczo w doniczkach torfowych. cynia HHA -21 72-72 Torfowy 1/12″ Wysiej nasiona pojedynczo w doniczkach torfowych. _______________________________________________________________________________________ DRZEWA I KRZEWY Abies HT 24-28 L ˆ 60-68 Peaty S Moczyć przez noc, a następnie wstępnie schłodzić przez 15 dni. (Nie. 14). Acer HT 21-360+ L ˆ 60-63 Peaty S Moczyć przez 2 dni, potem nie. 15. (2 miesiące ciepła wilgotna, 2 miesiące lodówka) Ailanthus HT 29-86 L 42-60 Dobrze odsączony S Chip, namoczyć, a następnie Nie. 13 na 2 tygodnie. Akebia HSh 21-150 L ˆ 45-56 Torfowy S Patrz nr 14. (4 tygodnie). Albiza HSh/HT 30-80 ˆ 63-70 Dobrze osuszony 1/8″ Moczyć przez 11 godzin w letniej wodzie przed siewem Amorpha HSh 30-100 ˆ 49-63 Dobrze osuszone 1/15” Moczyć dla 12 godzin w letniej wodzie przed siewem. Andromeda HSh 21-56 L 49-56 Torfowy S Umieść miskę nasienną w spodku z wodą, aby gleba była zawsze wilgotna . Araukaria HT 25-56 D 55-56 Torf 1/4″ Zasiej natychmiast Arbutus HT 60-100 L 63-70 Torfowy S Patrz nr 13. (6-8 tygodni). Arundinaria HSh 25-86 L ˆ 63 Torfowy JC Umieść nasiona w spodku z wodą, aby gleba była zawsze wilgotna. Asterolazja HSh 21-150 ˆ 48-56 Dobrze osuszony 1/12″ Aucuba HSh 32-86 ˆ 56-70 My wszystkie odsączone 1/8″ Azalea HSh 45-86 L ˆ 45-60 Torfowy S Patrz nr 5 lub nr 6. Chronić przed bezpośrednim działaniem słońca. Berberys HSh 50-150 L 49 -65 Dobrze osuszony S Patrz nr 15. (8 tygodni). Betula HT 21-86 L ˆ 56-72 Torfowy S Patrz nr 14. (10 tygodni). Buddleia HSh 15-28 L 72-75 Torfowy S Patrz nr 15. (Wstępne schłodzenie przez 4 tygodnie). Bupleurum HSh 12-60 55-56 Dobrze osuszony JC Calluna HSh 29-48 L 68-63 Torfowy S Patrz nr 12. (Wstępne schłodzenie przez 4 tygodnie). Calocedrus HT 25-86 L 49-63 Torfowy JC Patrz nr 13. (Wstępne schłodzenie przez 4 tygodnie). Camellia HSh 25-86 ˆ 63-70 Torfowy 1/4² Patrz nr 13 . Może również skorzystać z numeru 12. Caragana HSh 10-21 L 65-68 Dobrze osuszony S patrz nr 12. Karpinus HT 28-450 L 63 -70 Dobrze odsączone S Patrz nr 15. (1 miesiąc w 70°F potem 4 miesiące w lodówce) lub nie. 15. Caryopteris HSh 21-86 ˆ 56-72 Dobrze osuszony JC Catalpa HT 12-30 L ˆ 56-70 Torfowy S Zapewnij sadzonkom dobrą wentylację, aby zapobiec zawilgoceniu. Ceanothus HSh 25-56 L 63-68 Dobrze osuszony S Moczyć przez noc, a następnie traktować jako Nie. 14 na 2 tygodnie. Cedrus HT 10-60 L 60-63 Dobrze osuszone S Moczyć przez 2-3 godziny następnie potraktuj jako Nie. 13 na 3 tygodnie. Cephalotaxus HSh 12-60 ˆ 56-63 Torfowy JC Cercis HSh 30-80 L ˆ 69-72 Dobrze osuszone JC patrz nr 10. Namoczyć w dłoni gorącą wodę, a następnie Nie. 10 przez 2-3 miesiące. Chaenomeles HSh 63 -100 L 49- 63 Dobrze osuszony S Patrz nr 12. (Wstępne schładzanie przez 7- tygodni). Chamaecyparis HT,HHT 30-49 L 55-49 Torfowy JC Patrz Nie 14. (Wstępne schładzanie przez 3 tygodnie). Chimonanthus HSh 55-72 L ˆ 50-45 Dobrze osuszony S Patrz nr 15. (Wstępne schładzanie przez 5-8 tygodni). Chionanthus HSh 25-150 L ˆ 49-63 Dobrze osuszony S Patrz nr 14. (Wstępne schładzanie przez 1 miesiąc) Cistus HSh 7-29 L 63-69 Torfowy S Patrz nr 5. Clerodendron HSh 63-90 L 68-68 Dobrze osuszony S Patrz nr 14. (Wstępne schłodzenie przez 4-6 tygodni). Colutea HSh 7-21 68-63 Dobrze osuszony 1/15² Odpryskiwać i moczyć. Zobacz numery 06 oraz 13. Cordyline HHSh 25-56 ˆ 63-68 Torfowy 1/15² Cornus HSh 86-730 L 42-56 Dobrze osuszony S Patrz nr 16. (2 miesiące w 70°F potem 3 miesiące w lodówce) lub nie. 12. Coronilla HHSh 21-56 49-72 Dobrze osuszony JC Cotoneaster HSh 180-270 L 70 Kwaśny Torfowy S Patrz nr 15. (3-5 miesięcy w °F potem 3 miesiące w lodówce) lub nie. 16. Crataegus HSh 150-730 L ˆ 49-55 Dobrze osuszony S Patrz nr 14. (3-5 miesięcy w 'F potem 3 miesiące w lodówce) lub nie. 16. Krynodendron H/HHSh 30-86 ˆ 49-50 Dobrze osuszony JC Patrz nr 13. (Moczyć przez 3 godziny). Kryptomeria HT 21-56 ˆ 55-63 Torfowy 1/15² Cupressus HT 30-90 L 63-69 Torfowy S Patrz nr 14. (Wstępne schładzanie przez 3 tygodnie). Cytisus HSh 21-21 L 70-72 Dobrze osuszony S Patrz nr 14. Przeszczep do ostatnich ćwiartek, gdy jest jeszcze mały. Daboecia HSh 25-120 L ˆ 49-56 Torf kwaśny S Nigdy nie dopuszczaj do wyschnięcia kompostu. Daphne HSh 140- 360 L 49-55 Dobrze osuszony S Patrz nr 15.(2 miesiące w 63°F potem 3 miesiące na lodówce) Davidia HT 270-450 ˆ 48-60 Torfowy 1/4 Patrz nr 14.(3-4 miesiące ciepło wilgotne, 3-4 miesiące lod.). Decaisnea HSh 25-150 ˆ 48-49 Dobrze osuszony 1/4 Elaeagnus HT/HSh 140-150 ˆ 48-49 Dobrze osuszony 1/17 Patrz nr 13.(4 tygodnie ciepła wilgotna, 8-11 tygodni pt.). Enkianthus HSh 25-49 L 49-69 Torfowy S Patrz nr 14. (Wstępne schłodzenie przez 6 tygodni). Erica HSh 21-56 L 63-69 Torfowy S Patrz nr 14. (Wstępne schłodzenie przez 4 tygodnie). Euonymus HSh 200-330 ˆ 55-49 Dobrze osuszony 1/12 Patrz nr 14.(8-10 tygodnie ciepłe wilgotne, 8-15 tygodni pt.). Fagus HT 21-360 L 49-50 Dobrze osuszony JC Moczyć przez noc, a następnie patrz Nie. 15 (przed chill przez 6 tygodni) lub nie 12. Forsycja HSh 25-86 49-63 Dobrze osuszony JC FremontodendronHHSh/HSh 30-55 65-70 Dobrze osuszony JC Fuchsia HSh 18-100 L 72-68 Torfowy S Patrz nr 5. Moczyć w wodzie deszczowej przez 3-4 dni . Utrzymuj kompost wilgotny. Gaultheria HSh 21-56 L 63-68 Torfowy S Patrz nr 14. (Wstępne schłodzenie przez 4- tygodni). Tylko gleby kwaśne. Genista HSh 10-30 55-65 Dobrze osuszone JC Patrz nr 10. Miłorząb HT 21-56 L 69-72 Torfowy 1/8 Patrz nr 11. (Wstępne schładzanie przez 8- tygodni). Gleditschia HT 12-30 60- 69 Dobrze osuszone JC Chip i moczyć dla 21 godziny. Zobacz numery 06 oraz 13. Gymnocla HT 21-86 ˆ 56-70 Dobrze osuszone 1/4 Chip i moczyć w ciepłej wodzie przez 24 godziny. Zobacz numery 06 oraz 13. Hamamelis HSh 200-360 L ˆ 49-49 Torfowy 1/12 Patrz nr 14. (3 miesiące w 70°F następnie umieścić w lodówce na 3 miesiące). Hebe HHSh 12-30 69 Torfowy JC Hibiscus HSh 30-49 ˆ 68-72 Dobrze osuszony 1/15 Patrz nr 12. Hipofae HSh 21-150 L ˆ 45-63 Dobrze osuszony JC Patrz nr 12. (Wstępne schładzanie dla 13 tygodni). Holodiscus HSh 21-150 ˆ 49-63 Dobrze osuszony S Indigofera HSh 29-56 60-63 Dobrze osuszony 1/16 Nasiona zalać prawie wrzącą wodą i pozostawić na noc. Jasminum HSh 17-28 70-72 Dobrze osuszony JC Juglans HT 29-150 L 50-49 Torfowy JC Patrz nr 13. (2-3 tygodnie). Ułóż tak, aby linia podziału znajdowała się na górze. Juniperus HT 21-150 L ˆ 40-40 Peaty S Moczenie dla 17 godziny . Wysokie temperatury uniemożliwiają kiełkowanie. Kalmia HSh 25-56 L 69 Torf piaszczysty S Patrz nr 14. (Wstępne schładzanie przez 3 miesiące). Kalmiopsis HSh 25-56 L 63-68 TORFY KWAŚNE, PIASKOWE Koelreuteria HT 32-60 L ˆ 45-65 Torfowy JC Patrz nr 13. (Użyj wrzącej wody), a następnie Nie. 15 (miejsce w pt. na 3 tygodnie). Kolwitzia HT 40-69 L ˆ 63-65 Dobrze osuszony JC Moczenie przez 24 godziny potem nie. 14. (Wstępne schłodzenie przez 4 tygodnie). Labumum HT 21-56 49-63 Dobrze osuszony 1/15 Odłup i namocz. Zobacz numery 06 oraz 13. Larix HT 21-86 L ˆ 56-72 Torfowy S Patrz nr 14. (Wstępne schładzanie przez 1 miesiąc). Laurus HT 40-86 L ˆ 45-56 Torfowy JC Moczenie dla 21 godzin następnie nie. 13. (Wstępne schładzanie 1 miesiąc) Ledum HSh 30-55 L 55-60 Torf kwaśny S Leycesteria HSh 30-49 56-65 Torf piaskowy JC Liquidambar HT 16-270 L ˆ 55-72 Torfowy S Patrz nr 15. (Wstępne schładzanie przez 3 miesiące). Nie pozwól, aby nasiona wyschły. Liriodendron HT 50-330 L 68-70 Torfowy S Patrz nr 15. Loiseleuria HSh 25-56 49-72 Dobrze osuszony JC Lonicera HSh 180+ L ˆ 56-70 Dobrze osuszone JC Patrz nr 10. Umieść w lodówce. przez 3 miesiące. Utrzymuj temp. poniżej 77°F. Magnolia HT 86+ L ˆ 49 Dobrze osuszone JC patrz nr 12. Umieść w lodówce. przez 4 miesiące. Mahonia HSh 86-120 L 49 Torfowy JC Patrz nr 14. (Wstępne schładzanie przez 3 tygodnie). Malus HT 86-330 L 49 Torfowy JC Moczenie dla 21 godziny potem nie. 10. (Wstępne schładzanie dla 13 tygodni). Menziesia HSh 25-56 45 Torf piaszczysty S Utrzymuj kompost równomiernie wilgotny. Morus HT 12-30 L 63 -75 Torfowy S Zobacz nr 5. lub patrz nr 10. (Wstępne schładzanie przez 1-3 miesiące). Myrtus HHSH 21-86 ˆ 49-55 Torfowy JC Patrz nr 13. Nyssa HT 80-365 L 50 Torfowy S Patrz nr 14. (Wstępne schładzanie przez 3 miesiące). Olea HHT/HT 30-86 ˆ 56-70 Dobrze osuszony 1/8″ Olearia H/HHSh 30-56 L 63-70 Dobrze osuszony S Ostrya HT 450+ L ˆ 49-56 Dobrze osuszone JC patrz nr 15. Paeonia HSh 200+ L ˆ 68 Dobrze osuszony JC Patrz nr 15. Parthenocissus HSh 56-150 L 63-70 Dobrze osuszony JC See Nie. 13 następnie 14. (Wstępne schłodzenie przez 6 tygodni). Paulownia HT 25-56 L 55-69 Torfowy S Patrz nr 5 Philadelphus HSh 30-60 56-70 Dobrze osuszony JC Phlomis HSh 25-100 ˆ 65-72 Dobrze osuszony JC Phylodoce HSh 30-63 L 45-63 Torfowy S Picea HT 30-55 L ˆ 50 Dobrze osuszone S Patrz nr 10. (Wstępne schładzanie dla 21 dni). Pieris HSh 21-69 L 63-65 Kwaśny Torf S Patrz nr 5. Pinus HT 32-60 L ˆ 45-65 Dobrze odsączone S Namoczyć nasiona, potem Nie 10. (Wstępne schłodzenie przez 6 tygodni). Pittosporum HHSh 21-56 ˆ 55 Dobrze osuszony 1/13″ Umieść nasiona w torebce i zanurz na kilka sekund we wrzącej wodzie. Prunus HT 100-300 L 65-70 Dobrze osuszone 1/16″ Moczyć przez noc, a następnie patrz Nie. 14 (Wstępne schładzanie przez 4 miesiące) Pseudotsuga HT 30-180 L 72 Torfowy S Patrz nr 14. (Wstępne schładzanie przez 8 tygodni). Ptelia HSh/HT 80-120 49-60 Dobrze osuszone 1 /8″ Patrz nr 12 (Wstępne schładzanie przez 3 tygodnie) Punica HHSH 30-40 L 68-69 Dobrze osuszony S Patrz nr 12 Pyracantha HSh 37-150 L ˆ 42 Torfowy JC Patrz nr 14. (Wstępne schłodzenie przez 6 tygodni). Quercus HT 100-330 L 49 Torfowy JC Moczenie dla 21 godziny, potem nie. 10. (Wstępne schładzanie przez 3 miesiące). Rododendron HSh 45-86 L ˆ 48-49 Kwaśny Torf S Patrz nr 6. Chronić przed bezpośrednim działaniem słońca. Rhodotypos HSh 330+ L ˆ 45-65 Torfowy JC Patrz nr 16. (3 miesiące w 70°F, 3 miesiące chłodu, 3 miesiące w 69°F). Rhus HSh 21-86 ˆ 56-70 Dobrze osuszony JC Chip lub namoczony. Zobacz numery 06 oraz 13. Robinia HT 7-30 L 63-75 Dobrze osuszony S Patrz nr 11. Namoczyć w dłoni w gorącej wodzie. Rosa HSh 21-360+ L ˆ 49 Dobrze osuszony JC Patrz nr. 13 albo nie. 14. (Wstępne schładzanie przez 3 miesiące). Santolina HSh 12-30 65-70 Dobrze osuszone JC Sarcococca HSh 25-86 56-63 Torfowy JC Sequoia HT 7-56 L 63-68 Torfowy S Skimmia HSh 30-120 L 50-50 Kwaśny Torf S Moczyć przez noc, a następnie Nie. 10. (Wstępne schłodzenie przez 4 tygodnie). Sophora HT 08-20 65-77 Dobrze odsączone JC Chip i namoczyć nasiona. Zobacz numery 06 oraz 13. Sorbus HT 86-150 L 63-68 Dobrze osuszony S Patrz nr 14. (Wstępne schładzanie przez 4 miesiące). Spartium HSh 7-30 70 Dobrze osuszony JC Chip i namoczony. Zobacz numery 06 oraz 13. Spirea HSh 25-40 55-60 Dobrze osuszony JC Styrax HSh 30-80 ˆ 55-63 Dobrze osuszona JC Syringa HSh 12-45 L 70 Torfowy S Patrz nr 10. (Wstępne schładzanie przez 3 tygodnie). Tamarix HSh 25-49 L 63-72 Torfowy S Patrz nr 5. Taxodium HT 15-56 L 69 Torfowy S Patrz nr 10. (Wstępne schładzanie dla 30 dni). Taxus HT 270+ L ˆ 63 Torfowy JC Patrz nr 15. (3 miesiące w 70°F, 3 miesiące chłodu, 3 miesiące w 69°F). Thuja HSh 12-60 L 55 Torfowy S Patrz nr 14. (Wstępne schłodzenie przez 4 tygodnie). Trachycarpus HT 36-86 L ˆ 45-65 Torfowy S Patrz nr 14. (Wstępne schłodzenie przez 4 tygodnie). Tsuga HT 7-60 L ˆ 60 Torfowy S Patrz nr 12. (Wstępne schładzanie przez 3 miesiące). Ulex HSh 10-21 55-63 Dobrze osuszony JC Patrz nr 10. Szczepionka HSh 270+ L ˆ 55-72 Torf Kwaśny S Patrz nr 15. Kalina HSh 150-540 L ˆ 70 Dobrze osuszone JC Patrz nr 14. (3 miesiące 70°F, 3 miesiące chłodu, 3 miesiące 69°F). Wistaria HSh 21-56 45-65 Dobrze osuszony 1/8″ Chip i moczyć w gorącej wodzie. Patrz nr 12 oraz 13.Zelkova HT 13-60 L ˆ 49-65 Torfowy S Patrz nr 5 lub nr 10. (Wstępne schłodzenie przez 2 tygodnie). Poniższe dane zostały dostarczone przez Thompson & Morgan Successful Seed Raising Guide. Ten przewodnik jest wyczerpany.

Gdybym był w stanie Ci pomóc.. co powiesz na darowiznę, aby ta strona była opłacalna..Proszę

.

20162015750

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj